EU: Novi strateški okvir za saradnju u obrazovanju

Radiosarajevo.ba
EU: Novi strateški okvir za saradnju u obrazovanju

Evropski ministri obrazovanja usvojili su u utorak na sastanku u Bruxellesu novi strateški okvir za evropsku saradnju u obrazovanju do 2020. koji stavlja naglasak na stjecanje novih vještina, cjeloživotno obrazovanje i mobilnost.

Postojeći okvir, usvojen 2002., bio je dobra osnova za rad, no postao je previše ograničavajući s obzirom na izazove demografskih promjena i tehnički napredak.

Nacionalna izaslanstva u svojim su komentarima istaknula potrebu diverzificiranja obrazovanja, osobito u kontekstu ekonomske krize, koja ne smije postati izgovor za smanjivanje ulaganja.

„Trebaju nam dobri ciljevi, ali i dobri temelji za suradnju“, rekla je češka ministrica Miroslava Kopicova.

Ključni element novog okvira bit će poboljšanje statusa učitelja, koji, kako je istaknuto, imaju središnju ulogu u ostvarenju ciljeva i razvoju profesije.

Nekoliko ministara upozorilo je da reforme moraju biti u skladu s nacionalnim posebnostima, no svi su se složili da se moraju temeljiti na četiri strateška cilja, a to su cjeloživotno obrazovanje i mobilnost, kvalitetnije i učinkovitije obrazovanje, promicanje pravednosti, socijalne kohezije i aktivnog građanstva te poticanje kreativnosti i inovativnosti, uključivo poduzetništvo, na svim obrazovnim razinama.

„Ovaj okvir trebao bi nam dati cjelovitu sliku svih aspekata obrazovanja i omogućiti nam da djelujemo kako bismo se suočili s mnogobrojnim promjenama, a za to nam je potrebno visoko kvalificirano osoblje, preduvjet konkurentnosti i održivog razvoja“, kazala je Kopicova, zatvarajući raspravu.

„Usvojeni zaključci postavit će temelje za plodnu suradnju u predstojećem desetljeću“, rekao je evropski komesar za obrazovanje Jan Figel.

Ministri obrazovanja razmijenili su također stajališta o razvoju partnerstava između obrazovnih institucija i socijalnih partnera, osobito poslodavaca, u kontekstu cjeloživotnog obrazovanja.

Zaključili su da bolja suradnja između poslodavaca i obrazovnih institucija može donijeti koristi svima. Bolje poznavanje tržišnih trendova može, štoviše, pridonijeti prilagodbi obrazovanja budućim potrebama i jačanju motivacije studenata. Istodobno, suradnja s obrazovnim institucijama može pomoći profesionalnom razvoju radnika.

„Tješnja suradnja između svijeta obrazovanja i svijeta rada ključni je element reforme naših obrazovnih sustava. To će mladima omogućiti da steknu ključne vještine za rad“, rekao je komesar Figel.

Consilium.europa.eu/radiosarajevo.ba
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak