EK: Akcijski plan protiv mogućih napada nekonvencionalnim oružjem

Radiosarajevo.ba
EK: Akcijski plan protiv mogućih napada nekonvencionalnim oružjem


- Cilj akcijskog plana je spriječiti "najužasniji scenarij", rekao je povjerenik za pravosuđe i sigurnost Jacques Barrot.

Plan bi se trebao početi provoditi već od sljedeće godine, stajat će 100 milijuna eura, a trebao bi koordinirati akcije zemalja članica EU, djelatnika sveučilišta i industrije, te više evropskih agencija poput Europola i Eurojusta, prenosi u petak Hina.

Akcijski plan sadrži mjere prevencije, detekcije i odgovora na eventualni napad nekonvencionalnim oružjem.

Katalog mjera sadrži i procjenu prijetnje te mjere sigurnosti koje treba usvojiti, ali i mjere jačanja zaštite osjetljivih mjesta i sistema detekcije.

Radi se, po Komisiji, o boljoj obuci osoblja, boljem nadzoru transakcija i kontroli granica Evropske unije. Posebni članak govori o potrebi pregovora o sporazumima s trećim zemljama.

Jedno istraživanje provedeno oko 2000. godine pokazuje da je samo 20 posto ruskih postrojenja koja sadrže nuklearno oružje korektno nadzirano. Centri za civilna i vojna istraživanja u istočnoj Evropi također su pod slabim nadzorom.

Posljednje procjene mogućih terorističkih napada sugeriraju da se razne terorističke grupe i dalje pokušavaju domoći nekonvencionalnog oružja, a pomažu im brzi razvoj tehnologija i činjenica da se razne biološke i kemijske supstance, koje bi se mogle upotrijebiti za oružje, koriste u brojnim područjima aktivnosti.

Od početka 70-tih godina detektirano je tridesetak pokušaja upotrebe bioloških ili kemijskih agensa.

Toksično oružje često je teško detektirati zbog načina proizvodnje i disperzije. Stručnjaci su međutim jednoglasni u jednom: jedan bi takav napad doveo do velikih ljudskih gubitaka i imao bi nemjerljive psihološke posljedice.

fena

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak