Države članice EU-a ulaze u utrku za sjedište novog tijela za energetiku
Radiosarajevo.ba
Švedska bi mogla naslijediti problem gdje smjestiti više novih evropskih agencija kada preuzme predsjedanje Evropskom unijom 1. jula, između ostalih sjedište novoga evropskog energetskog tijela, pišu u petak evropski mediji.
Početkom ove sedmice tri države, Rumunija, Slovačka i Slovenija, iskazale su interes da budu sjedište novog energetskog tijela, što je dokaz da to pitanje dobiva sve veću političku važnost. Sve tri države ocjenjuju da će natječaj biti "vrlo težak".
"To je prije svega pitanje prestiža", rekao je Piotr Kaczynski iz briselskog Centra za evropske studije. On naglašava da sjedište ima utjecaj na to kako će agencija funkcionirati.
Njegov kolega i stručnjak za energetsku regulativu Christian Egenhofer također predviđa žestoko natjecanje budući da evropske agencije općenito imaju tendenciju širiti se, stvarati nove poslovne mogućnosti i općenito su dobre za zemlju.
Ideja o uspostavi Agencije za saradnju energetskih regulatora (ACER) dobila je zeleno svjetlo u aprilu ove godine, zajedno s pravilima o daljnjoj liberalizaciji plinskoga i energetskog tržišta EU-a.
Nekoliko prijestolnica odmah je željelo dobiti jamstva od agencije – koja bi mogla dobiti do sedam miliona eura evropskih sredstava svake godine i zaposliti 40 do 50 ljudi – da ona neće biti iznad ovlasti nacionalnih regulatora.
U konačnici, agencija je osigurala obvezujuće ovlasti kada se radi o sukobima oko prekograničnih plinovoda i mreža, u slučajevima kada se nacionalni operateri ne mogu dogovoriti.
Budući da se energetsko tržište sve više integrira a zemlje članice postaju sigurnije raditi pod njegovim "kišobranom", agencija bi mogla u budućnosti i proširiti svoje ovlasti, predviđa Egenhofer.
Iako su i Grčka i Kipar inicijalno izrazili interes, na kraju se natjecanje za sjedište ACER-a svelo na tri prijestolnice: Bukurešt, Bratislavu i Ljubljanu, a svaka od njih naglašava svoju vjeru u jedinstveno evropsko energetsko tržište, svoju stručnost u tom sektoru, idealnu zemljopisnu poziciju i visoku kvalitetu životu u gradu.
Prvi put će se o sjedištu agencije razgovarati na sastanku ministara za energetiku 12. juna u Luxembourgu.
Ipak, cijelo pitanje najvjerojatnije će pasti na leđa budućem švedskom predsjedništvu EU-a. Diplomati procjenjuju da će Švedska željeti donijeti paket u kojem će se odlučivati o ACER-u zajedno s pitanjem Galilea i Evropskog ureda za koordinaciju pitanja azila.
Dok Rumunija nije nikada aplicirala za sjedište Galilea, Ljubljana trenutno želi i to sjedište, a u prošlosti nije uspjela dobiti Frontex, agenciju zaduženu za sigurnost evropskih vanjskih granica, kao ni Evropski institut za ravnopravnost spolova.
Isto tako, Slovačka okušava sreću po treći put, nakon što je izgubila od Vilniusa sjedište instituta za ravnopravnost spolova, a od Budimpešte Evropski institut za inovacije i tehnologiju.
fena/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.