Sud BiH potvrdio optužnicu protiv uposlenice Tužilaštva: Tanja Kusmuk pronevjerila skoro 18.000 KM
Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu protiv Tanje Kusmuk, referentice za blagajničko poslovanje u Tužilaštvu BiH, kojom se tereti za krivično djelo pronevjere u službi.
Prema navodima optužnice, Kusmuk je u periodu od decembra 2020. do novembra 2024. godine, svjesno i s namjerom da sebi pribavi protupravnu imovinsku korist, neosnovano evidentirala isplate i uplate gotovog novca iz blagajne Tužilaštva BiH.
U blagajničkim dokumentima prikazivala je lažne isplate troškova za svjedoke u tužilačkim predmetima, iako te osobe nikada nisu bile saslušane niti su za njih postojala rješenja o isplati troškova od strane tužioca.
Čengić: Razlike u platama ovise o složenosti poslova, ne o stručnoj spremi
Na ovaj način, Kusmuk je sebi pribavila protupravnu korist u iznosu od 17.798,15 KM, pri čemu je istovremeno nanesena šteta Tužilaštvu BiH i državnom budžetu.
Optužena se tereti za krivično djelo pronevjere u službi iz člana 221. stav 2. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakona BiH, te članom 54. istog zakona.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.