Hodžić porađao trudnicu neprimjerenom silom, beba mrtvorođena

11
Radiosarajevo.ba
Hodžić porađao trudnicu neprimjerenom silom, beba mrtvorođena

Kantonalno tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona 1. oktobra 2020. godine podiglo je optužnicu protiv Jasmina Hodžića zbog krivičnog djela Nesavjesno liječenje iz člana 229. stav 3. u vezi stavom 1. KZ F BiH.

Optužnica je u cijelosti potvrđena dana 2. oktobra od sudije za prethodno saslušanje Općinskog suda u Zenici.

Optužnicom se Jasmin Hodžić tereti da je primjenom očito neprikladnog načina i sredstva liječenja prourokovao pogoršanje zdravstvenog stanja neke osobe, saopćeno je iz Tužilaštva ZDK.

Hodžić je optužen da je, zbog nesavjesnog liječenja, tačnije zbog odbijanja da carskim rezom porodi jednu trudnicu, insistirajući na prirodnom porodu, doveo do toga da je dijete mrtvorođeno.

„Dana 19. aprila 2019. godine, u Zenici, u prostorijama Kantonalne bolnice, u vremenskom periodu od 16.05 do 19.05 sati, u svojstvu doktora medicine, specijaliste ginekologije i akušerstva, pri obavljanju svoje djelatnosti, primijenio očito neprikladan način i sredstvo liječenja trudnice, postupio protivno odredbama člana 5. stav 2. i 3. tačka 1. u vezi sa stavom 1. i člana 7. Zakona o ljekarskoj djelatnosti F BiH, kojima je propisano da je svrha liječničke djelatnosti zaštita zdravlja pojedinca, porodice i cjelokupnog stanovništva, da liječnička djelatnost, između ostalog, obuhvata identikaciju faktora koji mogu ugroziti zdravlje, te da se postupanje ljekara u procesu donošenja odluka i izbora dijagnostike i odgovarajućeg liječenja mora zasnivati na naučnim saznanjima i stručno dokazanim metodama koje odgovaraju savremenom standardu nauke uz obavezu, između ostalog, poštivanja principa obavljanja ljekarske djelatnosti, na način da je po prijemu trudnice P. E. u prijemnu ambulantu Odjela za trudnice i porode, koja je bila u 40+6 sedmici trudnoće i koja je nosila zdrav plod, navodi se u optužnici.

Dodaje se:

"Bez registrovanih anomalija u trudnoći koje bi eventualno mogle imati uticaja na smrtni ishod, vaginalnim pregledom trudnice utvrdio dilataciju grlića materice od 3 cm uz neangažovanu glavicu, te izvršio uvid u CTG nalaz, koji predstavlja zapis otkucaja srca ploda i prikaz kontrakcija kod trudnice, od 16,05 sati, sa kojeg je bilo vidno da se radilo o bradikardiji, odnosno usporenom srčanom ritmu ploda sa 90-110 otkucaja u minuti, koji su bili riziko-faktor i indikacija za opreznije postupanje i intenzivniji nadzor stanja ploda u toku prvog porođajnog doba, izdao upute da se trudnica premjesti u predrađaonu, da bi za vrijeme, dok se nalazio u rađaoni zbog poroda druge trudnice, koji je okončan u 18,07 sati, a nakon što je E. glasno dozivala iz predrađaone žaleći se na bolove, naložio sestri I.L., da pregleda E., što je ona i učinila…

... nakon kojeg pregleda je saopštila akušerki H.N. da je E. otvorena devet i po cm, što su mu prenijeli, nakon čega je isti izdao uputu da E. odmah premjeste u rađaonu, te su sestre I.L. i K.K. dovele E. u 18,40 sati u rađaonu, odmah je priključile na CTG aparat koji je ubrzo ukazao na patološku bradikardiju, sa otkucajem srca ploda do 75 otkucaja u minuti, dok je u pogledu kontrakcija materice na CTG zapisu bila ravna crta, što ukazuje da nije bila postavljena kalota na stomak trudnice za praćenje stanja kontrakcija materice, te je akušerka N. u 18,45 sati pozvala doktora…

…koji je, nakon što je pristupio u rađaonu i nakon uvida u takav CTG nalaz, nastavio sa prirodnim tokom poroda, tako što je prokinuo vodenjak trudnici, a koje prokinuće je učinjeno sa zakašnjenjem, kada je plodna voda već bila zelene boje, te pokušavao ubrzati istiskivanje ploda na način da je primijenio Kristeller ili manuelni fundalni pritisak, koji se po pravilima struke vrši pritiskom jedne ili obadvije šake porodničara stisnute u pesnicu, umjerenim pritiskom koji se dozira iz podlaktice akušera i samo u fazi kontrakcija, pri čemu je zahtijevao od trudnice i da sama tiska, a sve u cilju istiskivanja ploda, koji pritisak je izvršio na vrh stomaka trudnice, u dijelu ispod rebara, pa kada se ta metoda nije pokazala uspješnom, zahtijevao od trudnice da se okrene na lijevu stranu kako bi poboljšao intenzitet kontrakcija…

…a nakon toga je vratio u ležeći položaj na leđima, te ponovo izvršio pritisak rukama u predjelu stomaka trudnice, iako je morao biti svjestan da je zbog patološkog nalaza CTG zapisa otkucaja srca ploda bilo potrebno hitno obaviti carski rez, kao metodu poroda, te morao znati da manuelni fundalni pritisak na stomak trudnice, kao sredstvo liječenja u cilju istiskivanja ploda je dozvoljen samo u fazi prirodne kontrakcije i da na suprotan način može ugroziti zdravlje ploda, pa je unatoč tome olako držeći da do toga neće doći, bez da se prethodno sa sigurnošću uvjerio u postojanje prirodnih kontrakcija, isti poduzeo…

uz upotrebu neprimjerene fizičke sile, na koji način je kod ploda prouzrokovao povrede u vidu prijeloma lijeve tjemene kosti na 1 cm od spoja sa slijepoočnom kosti, lučnog oblika dužine oko 4 cm, te posljedični krvni podliv potiljačno u stražnjoj i bočnim lobanjskim jamama kao i posljedično krvarenje u moždane komore ploda, a posebno nagnječina moždanog tkiva na prostoru veličine 2×2 cm koja bi poziciono odgovarala mjestu prijeloma lijeve tjemene kosti, koje povrede su nastupile istovremeno sa nastupanjem smrti ploda i koje su uticale na nastajanje smrtne posljedice kod ploda, koja smrt je nastupila u vremenskom periodu od 18,55 do 19,05 sati, kada je porod dovršen mrtvorođenjem…

…što je sve dovelo do ugrožavanja psihičkog zdravlja P. E. u vidu prouzrokovanja akutne reakcije na stres, koja je nakon dva do tri mjeseca prerasla u posttraumatski stresni poremećaj, dakle, primjenom očito neprikladnog načina i sredstva liječenja prouzrokovao pogoršanje zdravstvenog stanja neke osobe", navedeno je u optužnici protiv Jasmina Hodžića.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (11)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak