ZZOKS: Ministrice Ademaj, kome ste podijelili 5,8 miliona KM?

Radiosarajevo.ba
ZZOKS: Ministrice Ademaj, kome ste podijelili 5,8 miliona KM?

Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo oštro je reagirao na sve učestalija obraćanja Ministrice zdravstva Kantona Sarajevo Zilhe Ademaj javnosti, u kojima se, kako u saopćenju ZZOKS-a kaže, iznose netačne informacije, te posebno ovom zavodu.

Saopćenje ZZOKS-a prenosimo u cijelosti:

Prije svega, a radi informisanosti šire javnosti, bitno je u kratkim crtama obrazložiti proceduru donošenja finansijskog plana Zavoda. Finansijski plan Zavoda donosi se po proceduri utvrđenoj Zakonom o budžetima FBiH, Zakonom o zdravstvenom osiguranju i Statutu Zavoda.

U bitnome, finansijski plan Zavoda, prema instrukcijama Ministarstva zdravstva, priprema direktor sa stručnom službom, donosi Upravni odbor, te dostavlja na mišljenje ministarstvu zdravstva i ministarstvu finansija. Uz navedena mišljenja, finansijski plan resorno ministarstvo proslijeđuje Vladi na razmatranje, koja uz zaključak o prihvatanju ili ne prihvatanju predloženog finansijskog plana, isti proslijeđuje Skupštini Kantona na konačno usvajanje.

Veoma važno je, a iz razloga koji će se u nastavku teksta prezentovati, napomenuti da amandmane na finansijski plan, shodno odredbama Zakona o budžetima, jedino i isključivo može dati Ministarstvo finansija. U tom smislu, veoma je indikativno i zakonski upitno Vaše uplitanje Ministrice prilikom donošenja Izmjena i dopuna finansijskog plana Zavoda za 2017. i Finansijskog plana za 2018. godinu!

Postavlja se pitanje, po kojem zakonskom osnovu, bez ikakvog smislenog obrazloženja ste upravo Vi Ministrice, prilikom donošenja prednjih akata, predložili amandmane i osigurali dodatna sredstva ustanovama kojima rukovode Vama bliske osobe?

Zbog čega je, amandmanskim djelovanjem na prijedlog Vašeg Ministarstva, JU Apoteke Sarajevo, u finansijskom planu Zavoda, obezbjeđeno dodatnih 1 mil KM u 2017. godini (u okviru rebalansa) i 1 mil KM u 2018. godini, a da pri tome nemamo niti povećanje broja apoteka koje pružaju usluge građanima, niti proširenje tih usluga?

Zašto do danas niste odgovorili kako da Zavod planira utrošak dodatnih 800.000,00 KM amandmanski obezbjeđenih JU Dom zdravlja KS, kroz posljednje izmjene i dopune finansijskog plana Zavoda? Podsjećamo, da amandman inicijalno nije ni objavljen u službenim novinama, da bi isti bio naknadno objavljen, ali kao takav neprovodiv, obzirom da nije sredstva nisu raspoređena po stavkama, kako to propisuje Zakon o budžetima!

Na jednak način, bez adekvatnog obrazloženja, amandmanskim djelovanjem na izmjene i dopune finansijskog plana za 2017. godinu, te finansijski plan za 2018. godinu, osigurana su dodatna sredstva od po 500.000 KM za JU Dom zdravlja KS, Stomatološki fakultet i JU Opšta bolnica „Prim.dr. Abdulah Nakaš“! Jednostavnom računicom zaključuje se da je na ovakav način, bez smislenog objašnjenja zbog čega su uvećana sredstva, izdvojeno 5,8 mil KM, koje je moglo biti usmjerno za dodatno poboljšanje standarda zdravstvenih radnika Kantona Sarajevo, odnosno na poboljšanje standarda zdravstvenih usluga osiguranim licima Kantona Sarajevo.

Zbog svega navedenog, molimo da odgovorite javnosti da li ste ispoštovali proceduru kod donošenja amandmana ili ste to uradili na nečiji poziv, ili zbog nečijeg interesa? Vjerujem da će Vas sjećanje toliko služiti da se prisjetite da sam Vas na sjednici Upravnog odbora, prilikom donošenja Izmjena i dopuna Finansijskog plana za 2017. i Finansijskog plana za 2018. godinu, informisao da su zdravstvene ustanove konsultovane i da nisu imale primjedbu na predloženi Finansijski plan, na što ste odgovorili „Šta znaju direktori zdravstvenih ustanova, oni nemaju pojma.

Ja znam da nemaju sredstava“. Ko su Ministrice ti direktori koji kako Vi tvrdite „nemaju pojma“, ko ih je imenovao, ko ima obavezu vršiti nadzor nad njihovim radom i reagovati ako „nemaju pojma“? Za neznanje učenici u školama plate dodatne časove da ne obnove godinu, u poslovnom svijetu podnosi se ostavka. Na čiji poziv Ministrice niste radili svoj posao?

Na osnovu dopisa Zavoda br. 01-4477/16 od 02.03.2016. godine o suprotnosti osnivačkih akata, Statuta zakona o zdravstvenoj zaštiti i djelatnosti kojima se bave pojedine zdravstvene ustanove pokrenuli ste na velika zvona proces kojeg ste zvučno nazvali „reorganizacija – reforma zdravstvenog sistema u Kantonu Sarajevo“, iako sam Vas na sastancima kao i javnim nastupima ispravljao da to nije reorganizacija niti reforma, već usklađivanje sa već postojećim aktima.

Prije svega, Ministrice, molimo da javnosti objasnite zašto ste zaustavili provođenje Plana restruktuiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo! Bilo bi korisno za sve nas, kako građane, tako i učesnike u sistemu da nam odgovorite koje ste konkretno aktivnosti poduzeli na provođenju Plana? Da li ste zdravstvenim ustanovama obuhvaćenim Planom dali rokove za pripremu prijedloga novih osnivačkih akata? Zašto niste tražili dostavu tih osnivačkih akata kako bi ste iste iznijeli na Vladu KS?

U čemu se ogleda stvarna namjera neprovođenja Plana, imajući u vidu da ste sami tražili da se provođenje Plana ostavi nakon izbora?? Na čiji poziv, intervenciju, zbog kojeg ili čijeg interesa je usklađivanje sa navedenim aktima zaustavljeno? Šta se krije iza dezavuisanja javnosti iznošenjem informacija da je za pregovore sa Sindikatima zdravstva i doktora medicine i stomatologije nadležan Zavod i da Zavod odlučuje o ispunjenju zahtjeva, te da novaca ima??

Istovremeno, ne tako davno ste Ministrice upravo Vi davali potpuno oprečne izjave. Podsjećamo da ste u više navrata, a posljednji put 10.09.2018. godine, za portal Klix.ba izjavili da su nerealni zahtjevi sindikata, da se ne vodi računa o interesima pacijenata, da je izdvojeno 36 mil KM za zahtjeve ovih sindikata..... Zar ste zaboravili Vaše izjave da ste samo Vi zaslužni za sredstva koja su obezbjeđena za povećanje plaće, u tom samopromicanju nigdje nije bilo Zavoda? Ko je radio i obezbjedio sredstva za Kolektivne ugovore Vi ili Zavod uvažena Ministrice?

Sjećate li se Ministrice da je rukovodstvo Zavoda, ukidanjem bespotrebnih komisija, omogućilo godišnju uštedu od gotovo 200.000,00 KM? Sjećate li se da je rukovodstvo Zavoda, svojim angažmanom, počev od 2016. godine osiguralo smanjenje cijena medicinskih sredstva po komadu za pen za lantus za cca 53 KM, inzulinska pumpa za 169 KM, defibrilator jednokomorni u iznosu od 4.204,00 KM, defibrilator dvokomorni 3.230,00 KM? Možete li se sjetiti da je u 2017. godini omogućen višak prihoda nad rashodima od gotovo 20 miliona KM, što je omogućilo povećanje plaća zdravstvenim radnicima i poštivanje kolektivnih ugovora?

Znate li da je finansijskom planom Zavoda za 2018. godinu, kao rezultat pravilnog raspolaganja sredstvima, ostvarenih ušteda, povećanih kontrola, za rashode zdravstvene zaštite osigurano dodatnih 59,5 mil KM u odnosu na izvršenje u 2016. godini? Znate li da je rebalanskom finansijskog plana za 2018. godinu osigurano dodatnih 1,6 mil KM za ortopedska pomagala osiguranim licima, odnosno da su za taj iznos uvećana prava osiguranih lica na Kantonu Sarajevo?

Znate li da je, dobrim poslovnim politikama, Zavod, u odnosu na 2015. godinu, u 2018. godini osigurao dodatnih 1,7 mil KM za finansiranje usluga medicinski potpomognute oplodnje i na taj način omogućio da se proširi krug lica koja imaju pravo na refundaciju? Znate li da je, dobrim poslovnim politikama, Zavod osigurao sredstva u iznosu od 2,6 mil KM za finansiranje teških i rijetkih bolesti (reumatodni artritis, celijaklija i sl.)?

Ako ne znate za naprijed navedeno, znate li barem šta Vam je služilo kao zakonska osnova da date preporuku direktoru Zavoda na sastanku sa Sindikatom doktora medicine i stomatologije da počini finansijski prekršaj i suprotno odredbama Zakona o budžetima izvrši pojedine pozicije Finansijskog plana u iznosu višem od planiranog, odnosno da Zavod odvede u fiktivni minus, a onda da isti „pokrije“ iz sredstava obavezne rezerve?

Znate li, Ministrice, da li je, prema Zakonu o budžetima, obaveza dobiti fiskalnu procjenu kod davanja saglasnosti za nova upošljavanja? Da li ste to Vi Ministrice ikada tražili od Zavoda prilikom davanja saglasnosti za nova upošljavanja u zdravstvenim ustanovama? A pri tome, za sve te saglasnosti, Zavodu su, kroz zvanične zahtjeve ili amandmane koje ste Vi podnijeli, ispostavljeni računi za finansiranje kadra? Kreiranje zdravstvene politike je upravo zadatak Ministarstva. Pitamo Vas šta je to Ministarstvo kreiralo u Vašem mandatu?

Koje aktivnosti ste započeli i okončali? Da li pod kreiranjem zdravstvene politike, Ministrice, možda podrazumijevate izdavanje dozvola za rad novim apotekama? Kako je moguće da suprotno odredbama federalnog Pravilnika, dajete saglasnosti za osnivanje novih apoteka, u situacijama kada je udaljenost između dvije apoteke manja od 400 metara? Federalni propis jasno propisuje da udaljenost ne smije biti manja od 400 metara, kao i da se može dozvoliti osnivanje dvije apoteke na 8.000 stanovnika, te svaka sljedeća na daljih 5.000 stanovnika! Da li prilikom izdavanja saglasnosti poštujete ove odredbe?

Na čiji poziv ste Ministrice dali saglasnost za otvaranje dvije nove apoteke u istoj zgradi? Kojom linijom ste mjerili udaljenost od postojećih apoteka? Ima li uopšte stanovnika u tim zgradama? Zbog čega kreirate situaciju u kojoj Zavod nije u objektivnoj mogućnosti pokrenuti postupak za usluge specijalističko-konsultativne zdravstvene zaštite, a što se onda stavlja na teret Zavodu? Naime, posljednjih nekoliko mjeseci, navodeći različite razloge, odbijate dati saglasnost za pokretanje postupka za pružanje usluga specijalističko-konsultativne zdravstvene zaštite.

Posljednji takav primjer je dopis Ministarstva broj: 10-37-4423-3/18 od 03.07.2018. godine, kojim se traži dopuna predloženog teksta javnog poziva, i to na način da se od Zavoda traži finansiranje usluga (npr. stentiranje karotidnih arterija – program finansiran preko Fonda solidarnosti pod šifrom 7212) koje su u isključivoj nadležnost federalnog nivoa, odnosno Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, kao i usluga koje prema zvaničnim podacima zdravstvenih ustanova nisu deficitarne?

Dakle, evidentno tražite od Zavoda postupanje suprotno propisima ili imate namjeru odugovlačenja i neraspisivanja javnog poziva za stvarno potrebne i deficitarne usluge specijalističko-konsultativne zdravstvene zaštite! Ko je Vâs zvao Ministrice da navedeni javni poziv odugovlačite i zbog čega? Ko to nije ispunjavao uslove po javnom pozivu? Kako to da u jednom Vašem dopisu uvođenje hiperbarične komore nema smisla, a u drugom ima? Čiji je to poziv vredniji od naših pacijenata, da im se omogući brži pregled na CT, MRI, ultrazvuk srca, kolordopler krvnih sudova, hiperbarična komora......?

Ko Vas zove Ministrice da ne radite svoj posao? Na kraju, radi pravilnog i potpunog informisanja javnosti, pored svega naprijed navedenog, podsjećamo da Zavod dobrom poslovnom politikom i finansiranjem rashoda isključivo u okviru zakonskih propisa sa negativnog finansijskog rezultata zatečenog na početku 2016. godine u iznosu od cca 4.000.000 KM (koji je iskazan kroz nalaz Ureda za reviziju institucija u FBiH za 2015.godinu) uspio održati finansijsku stabilnost zdravstvenog sistema i pozitivno poslovati i u 2016. i u 2017. godini. Istim nalazom dato je oko 50 preporuka i sve koje su u domenu Zavoda su realizovane.

Navedeno je i omogućilo da postoje raspoloživa sredstva koja je Ministarstvo zdravstva i Vlada KS svojim instrukcijama, zaključcima, uredbama i zaključenim kolektivnim ugovorima usmjerilo u namjene koje je smatralo prioritetnim ( satnica, koeficijenti, povećanja ostalih davanja zaposlenim u zdravstvu, dodatni kadar, dodatna sredstva za pojedine ustanove, proširenje Uredbe o ortopedskim pomagalima i sl.).

U posmatranom periodu, samo na ime finansiranje prava po kolektivnim ugovorima, osigurano je i zdravstvenim ustanovama doznačeno dodatnih cca 34 mil KM, što predstavlja uvećanje od 21% u odnosu na 2016. godinu. Nadamo se da će svi pisani i elektronski mediji dokazati svoju neovisnost u izvještavanju i dostavljeno očitovanje na pisanje Ministrice zdravstva Zilhe Ademaj u potpunosti objaviti. Da je Ministrica više radila, a manje boravila po medijima, možda bi nam svima bilo bolje.

Na sva pitanja iz ovog očitovanja odgovori postoje u pisanoj ili elektronskoj formi Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo. Stoga, i ovim putem pozivamo Ministarstvo da preuzme punu odgovornost za procese iz svojih nadležnosti, te da, umjesto prebacivanja krivice na ostale subjekte u sistemu, poduzme aktivnosti i uloži dodatne napore kako bi sistem zdravstvene zaštite na Kantonu Sarajevu funkcionisao u najboljem interesu pacijenata! , navodi se u saopćenju Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak