'Za nasilje nema opravdanja', 'Nasilniku je sve oružje': Ovo su poruke žena sa skupa u Sarajevu!
U nekoliko gradova u Bosni i Hercegovini u petak održavaju se protesti žena protiv femicida.
Iz Sarajeva su poslane snažne poruke, a žene nose transparente na kojima piše: "Pravda za djevojčice", Stop femicidu, nijedna više", "žeNEšute", "Za nasilje nema opravdanja", "Nasilniku je sve oružje".
Poručile su "Nijedna više", uz poziv svim sugrađanima da se solidarišu sa majkama, suprugama, kćerkama i svim ženama.
Cetinje neutješno: Najbliži se opraštaju od tri žrtve masakra
Veliki protest žena u Sarajevu: 'Naša bol vaš je sram'
Povod je bio ubistvo tridesetdvogodišnje Edine Odobašić iz Bihaća, koju je suprug ubio u centru tog grada 11. oktobra.
U većini gradova je organizovana šetnja, dok su se u ostalim žene okupile na centralnim trgovima.
Građanke Bosne i Hercegovine traže uvođenje femicida kao krivičnog djela u sve zakonske i podzakonske akte, hitno usklađivanje krivičnih zakona s Istambulskom konvencijom (Konvencija Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici), osiguravanje prevencije i zaštite od nasilja nad ženama kroz nadležne institucije.
Ove zahtjeve će žene iznijeti na protestima danas u sljedećim gradovima: Bihać, Tuzla, Banjaluka, Gračanica, Zenica, Sarajevo, Stolac, Mostar, Konjic, Goražde, Kakanj, Bugojno, Prijedor, Brčko, Bijeljina, Sanski Most, Bosanka Krupa, Gradačac, Tešanj.
U nevladinoj organizaciji "Ženska mreža BiH" kažu kako im je cilj da izraze otpor prema nasilju i da traže reakcije nadležnih.
"Mi moramo biti glasne i govoriti u ime svih tih ubijenih žena, dugujemo im barem to, a dugujemo to i svim ženama koje su na bilo koji način izložene riziku da budu ubijene i da sve zajedno u Bosni i Hercegovini vrištimo tu tišinu, kako bi krik bio što jači", kaže Selma Hadžihalilović iz udruženja "Ženska mreža BiH".
Femicid je zločin iz mržnje nad osobama ženskog spola motivisan spolom žrtve i osjećajem nadmoći, nije pravno definisan u pravosuđu Bosne i Hercegovine. Počinioci ubistava se procesuiraju prema odredbama krivičnog zakonodavstva kojima su regulisane različite vrste ubistava.
Jedinstvena statistika o broju femicida i nasilju nad ženama u BiH ne postoji.
Prema podacima Agencije za ravnopravnost polova Bosne i Hercegovine, koja je prikupljala podatke od pravosudnih institucija i nevladinih organizacija, od 2015. do danas je ubijeno više od 60 žena.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.