Vlada FBiH dala saglasnost za usklađivanje penzija za drugo polugodište 2026. godine

3
Radiosarajevo.ba
Vlada FBiH dala saglasnost za usklađivanje penzija za drugo polugodište 2026. godine

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine u četvrtak je na sjednici u Mostaru dala saglasnost na Odluku Upravnog odbora Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) o akontativnom usklađivanju penzija u iznosu od 3,5 posto, počev od 1. jula 2026. godine.

Odlukom je predviđeno da se redovno usklađivanje penzija za drugo polugodište 2026. godine izvrši u dvije faze.

Prva faza podrazumijeva akontativno, odnosno privremeno usklađivanje na osnovu trenutno raspoloživih statističkih podataka, dok će konačno usklađivanje biti izvršeno nakon što Federalni zavod za statistiku objavi konačne podatke o rastu indeksa potrošačkih cijena i rastu bruto plaća u Federaciji Bosne i Hercegovine za prethodno polugodište, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Konferencijska liga | Sarajevo porazom u Finskoj okončalo europsku avanturu

Pojašnjeno je da iznos od 3,5 posto predstavlja privremeno, odnosno akontativno usklađivanje.

Nakon što Federalni zavod za statistiku objavi konačne podatke o rastu indeksa potrošačkih cijena i rastu bruto plaća u Federaciji Bosne i Hercegovine, bit će utvrđen konačan procenat redovnog usklađivanja, a razlika u odnosu na akontativno usklađivanje bit će obračunata i isplaćena svim korisnicima, počev od penzije za juli 2026. godine.

Redovno usklađivanje penzija utvrđuje se isključivo u skladu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, primjenom zakonom propisane formule zasnovane na zvaničnim podacima Federalnog zavoda za statistiku.

Ono nije predmet diskrecione odluke Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, niti Federalnog zavoda za PIO/MIO.

Akontativno usklađivanje bit će izvršeno po službenoj dužnosti, bez donošenja posebnih rješenja za korisnike prava, navodi se u saopćenju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak