Više od 300 učesnika: Bugojno dočekalo biciklistički maraton Bihać – Srebrenica
Više od 300 biciklista iz Bosne i Hercegovine i inostranstva učestvuje u ovogodišnjem, 21. po redu biciklističkom maratonu Bihać – Srebrenica, kojim se tradicionalno odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici i svim nevino stradalim u Podrinju.
Na putu ka Memorijalnom centru u Potočarima, učesnici su se danas zaustavili u Bugojnu, gdje su ih s velikim poštovanjem i toplinom dočekali načelnik Općine Edin Mašić, predstavnici biciklističkih klubova Bugojno i Iskra, te brojni građani koji su ove godine u većem broju nego ikada ranije izašli pozdraviti bicikliste.
Tokom kratkog zadržavanja, maratonci su iskoristili priliku za odmor, ručak i osvježenje, a ispred Centralnog šehidskog spomen-obilježja položili su cvijeće i proučili Fatihu šehidima – pripadnicima Armije i MUP-a Republike Bosne i Hercegovine.
Preminula Alma Kovačić, hercegovačka heroina kojoj su roditelji dva puta darovali život
Posebno lijep trenutak dogodio se ispred zgrade Medžlisa Islamske zajednice Bugojno, gdje je predsjednica udruženja Đerđef, Šida Kalbić, uručila simbolične darove – narodne nošnje i cvjetove Srebrenice – najmlađem učesniku maratona, osmogodišnjem Aliju Trejiću, najstarijem Muratu Peziću (76), kao i ambasadoru Republike Slovenije u BiH Damjanu Sedaru i načelniku Općine Bihać Elvedinu Sediću.
Maraton predvodi Ermin Lipović – Lipa, predsjednik Kluba ekstremnih sportova Limit iz Bihaća, koji je ujedno i glavni organizator događaja. U ime svih učesnika, zahvalio je građanima Bugojna i načelniku Mašiću na toploj dobrodošlici i podršci.
U tišini i suzama stigli u Potočare: Hiljade učesnika Marša mira odaju počast žrtvama genocida
"Izuzetno sam sretan što smo pokazali jedinstvo, a posebno mi je drago što se ove godine dočeku odazvao veći broj građana nego ranije. Zahvaljujem se i našim biciklističkim klubovima na zajedničkom angažmanu, kao i svima koji su na bilo koji način doprinijeli ovoj humanoj i dostojanstvenoj aktivnosti", izjavio je načelnik Mašić.
Bugojno i ove godine ima svoje predstavnike na maratonu – devet biciklista iz BK Bugojno i dvanaest iz BK Iskra nastavljaju put ka Potočarima, noseći snažnu poruku sjećanja, zajedništva i mira.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.