U Tuzli održan miting podrške generalu Dudakoviću
Skupu je prisustvovalo oko 200 preživjelih boraca i građana Tuzle, kao i članice UG "Žene Srebrenice“, predstavnici drugih nevladinih organizacija i kantonalnih vlasti.
Generalna poruka s mitinga u Tuzli glasi: "General Dudaković i ostali uhapšeni istinski su heroji i takvi će ostati zauvijek“.
Predsjednik Koordinacije boračkih udruženja TK Fahrudin Hasanović naglasio je u govoru da se na ovakav način više nikada ne smiju hapsiti pripadnici Armije BiH, a pogotovo ratni komandanti koji su zaslužni za slobodu koju danas uživaju svi građani BiH.
"Svi časni pripadnici Armije RBiH svakom policajcu u državi, a posebno sudovima, odazvat će se na poziv i odgovoriti im na sva pitanja koja im žele postaviti. Ukoliko se ovakve stvari budu i dalje dešavale, doći ćemo svi pred tužilaštvo i jasno kazati da se oni ne mogu hapsiti kao da su najveći kriminalci na svijetu. To su heroji BiH i ljudi koji zaslužuju da im se stane mirno i oda najveće poštovanje", rekao je Hasanović.
Ratni komandant Četvrte muslimanske slavne brigade Nezim Halilović izrazio je uvjerenje da će se proces generalu Dudakoviću i suborcima voditi u skladu s međunarodnim normama.
"U BiH se zna ko je bio agresor, a ko žrtva. Na sudu će se dokazati da su general Dudaković i ostali uhapšeni nevini. Oni su bili i ostali heroji domovine", smatra Halilović.
Uime Saveza dobitnika najviših ratnih priznanja TK skupu se obratio predsjednik Edin Hadžimuhamedović, kazavši da niko ne sumnja u Dudakovićevu nevinost. Poznate su njegove zasluge u ratu s agresorom, rekao je, pa je tim više hapšenje 13-orice junaka rata frapiralo sve istinske domoljube, ali i izazvalo osudu nalogodavaca tog hapšenja.
Premijer TK Jakub Suljkanović rekao je da vjeruje u pošten rad pravosudnih institucija.
"General Dudaković i njegovi saborci dokazat će svoju nevinost i častan ratni i komandantski put u odbrani BiH od agresije", poručio je Suljkanović.
Posjećanja radi, Dudaković i još 12 osoba lišeni su slobode u policijskoj akciji u petak, pod sumnjom da su u periodu 1994. i 1995. godine počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Jučer su svi pušteni da se brane sa slobode.
Delegacije boračkih organizacija i učesnici mitinga položili su cvijeće na spomen obilježje "Kapija“, na mjestu gdje je 25. maja 1992. godine granata ispaljena podno Ozrena u Petrovu, ubila više od 70 mladih Tuzlaka, a skoro 200 teže i lakše ranila.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.