U Foči mural Draže Mihailovića, žrtve ogorčene
Sa neizmjerno velikim ogorčenjem obraćamo se cjelokupnoj domaćoj i svjetskoj javnosti, zapanjeni zbog nove, razumu nepojmljive provokacija svim Bošnjacima opštine Foča, stradalnicima u ratnim zbivanjima od 1992-1995. godine, povratnicima na područje grada i opštine, jeziva poruka svima koji žive, žele da žive ili samo dolaze u ovaj grad, navodi se u saopćenju Udruženje žrtava rata Foča 92-95.
„Ovih dana svijet je svjedočio obilježavanju 19. juna, Međunarodnog dana borbe protiv seksualno nasilja u ratu. U Foči je, uz sudjelovanje našeg udruženja, održana manifestacija sjećanja i opomene na hiljade seksualnih zločina počinjenih u ovom gradu i opštini. I UN Tribunal za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji potvrdio je zločine silovanja u Foči i osudio zločince. No, tugu i bol sjećanja na te dane i još nezarasle rane, produbili su novom provokacijom neki novi tumači zbivanja i kreatori politike novih zločina na ovom području. Riječ je o ogromnoj zidnoj slici, muralu postavljenom na stambenoj zgradu u ulici Samoborska u središtu grada, a radi se o slici Draže Mihailovića, ratnog zločinca kojeg je, zbog zlikovačkog djelovanja u Drugom svjetskom ratu, osudio sav slobodoljubivi dio svjetske civilizacije“, pojasnili su.
Dodali su da hstorija ovih prostora bivše Jugoslavije zabilježila je na prostoru opštine Foča najužasnije genocidne radnje, zvjerska ubijanja hiljada nevinih stanovnika islamske vjeroispovijesti i muslimanskog imena i prezimena Istoričar Vladimir Dedijer iznosi provjerene podatke s početka 1942. godine, o ubijanju više od jedne trećine ukupnog broja Bošnjaka u Foči.
„Ti su se zločini ponavljali i u kasnijem periodu Drugog svjetskog rata, pa se može govoriti o minimalno više od 10 hiljada nevino ubijenih u Fočanskoj opštini. Historijski podaci, na osnovu kojih je suđeno Mihailoviću, kazuju o više od 150.000 pripadnika 'nesrpskog' stanovništva Jugoslavije, koji su stradali od djelovanja jedinica tzv. Kraljevske vojske u otadžbini, kojom je izravno komandovao Dragoljub-Draža Mihailović. I u ratu vođenom na ovom prostoru od 1992 – 1995. godine, zabilježena su velika stradanja brojnih Bošnjaka i drugih 'nesrpskih' stanovnika opštine Foča. Protjerivanja, silovanja, ubistva – dešavala su se s istom ideologijom četničkog pokreta, čiji je vođa bio Mihailović“, naglasili su.
Prema njihovim riječima, u periodu nakon 1996. godine probuđena je nada da će razum nadvladati zle duhove prošlosti, da će se u Foči ponovo moći živjeti zajedno, zajedno graditi prosperitet ovog lijepog dijela BiH, sreća svakog pojedinca, po maksimalnim civilizacijskim standardima savremenog svijeta.
„Vjeru u takav razvoj situacije pojačavala je i nedavna svečanost otvaranja ponovo izgrađene džamije Aladža. Nažalost, novi anticivilizacijski šok je uslijedio vrlo brzo. I kao jasna jeziva poruka učesnicima međunarodnog skupa u povodu 19. juna, Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u ratu, gdje je Foča, takođe, jedan od najtužnijih primjera takvih dešavanja. U neposrednoj blizini stratišta u zgradu bivšeg DTV 'Partizan', na zgradi u Samoborskoj ulici, ogroman mural s likom zločinca Mihailovića?! Nepojmljivo je razumu i moralu to djelo, bez obzira čija je ideja i da li su je zvanične vlasti podržale ili odobrile. To je poruka koja govori da Bošnjacima nema mjesta u Foči, u kojoj su uvijek bili većinsko stanovništvo. To je poruka koja najavljuje i nove zločine“, kategorični su iz Udruženje žrtava rata Foča 92-95.
Istakli su da se nadaju da je riječ o izdvojenom incidentu (premda u Foči postoji i sličan mural vojvode iz Balkanskog i 1. svjetskog rata Petra Bojovića, u ulici koja nosi i ime tog vojvode).
„Naše Udruženje je uputilo dopis Načelniku opštine Radisavu Mašiću, predsjedniku skupštine opštine Izetu Spahiću i rukovodstvu nadležnih opštinskih organa, zahtijevajući da se ispita i osudi ovaj slučaj, te da – u skladu sa ovlaštenjima i obavezama njihovih funkcija – učine sve da se mural na zgradi u Samoborskoj ulici odmah ukloni, u želji za uspješnost u političkim aktivnostima za prosperitet i bolje življenje u opštini Foča“, zaključili su.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.