U BiH i dalje bez kazni za ustaške uzvike
Osobi koja u Bosni i Hercegovini (BiH) stavi ustašku kapu i izvikuje ustaški pozdrav "Za dom spremni" prijeti zatvorska kazna od tri mjeseca do tri godine zatvora.
"Do sad nismo imali takav slučaj, odnosno, niko nije optužen i procesuiran za takvo krivično djelo", kazali su iz državnog Tužiteljstva BiH.
Nakon što je na Svjetskom prvenstvu u Kataru hrvatsku reprezentaciju odveo do bronzane medalje, izbornik Zlatko Dalić dočekan je 22. decembra u svom rodnom gradu Livnu.
Dragan Bursać: Selma Bajrami, srpski neprijatelj broj 1
Publika u Livnu nakon govora Zlatka Dalića uzvikivala - Za dom spremni
Mladići na krovovima zgrada i balkonima su vikali "Za dom!", na što je veliki dio okupljenih na trgu odgovarao sa "Spremni!".
Glasnogovornik livanjske policije Ivica Vrdoljak kazao je da je tu noć "sve proteklo u najboljem redu".
Kako je rekao, nije bilo prijava o nekim kaznenim djelima, ni od građana niti prijava policije u tom gradu u zapadnoj Bosni prema tužiteljstvima, uključujući i za skandiranje ustaškog pozdrava.
Dejan Lovren o fašističkom skandiranju: "Ja predstavljam svoju državu i domoljublje"
Šta kažu zakoni u BiH?
Krivičnim zakonom BiH nije izričito zabranjeno veličanje fašističkih, nacističkih i sličnih pokreta iz vremena Drugoga svjetskog rata. U proteklih desetak godina bilo je više pokušaja da se oni zabrane, ali prijedlozi nisu dobili potrebnu podršku.
Međutim, "izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti" prepoznaju i Krivični zakon BiH, prema kojem sudi Sud BiH, i dva entitetska zakona u Federaciji BiH i Republici Srpskoj prema kojima sude sudovi na nižim nivoima.
Novi skandal hrvatskih fudbalera: Brozović i Lovren pjevali 'Za dom spremni'
Dušan Sladojević "Vojvoda", Slavko Aleksić "Čiča" i Risto Lečić, tri pripadnika Ravnogorskog četničkog pokreta, koji je kao nevladina organizacija registriran u BiH, osuđeni su pravomoćno u junu 2022. na po pet mjeseci zatvora za govore i pjevanje četničkih pjesama u martu 2019. godine na skupu u Višegradu.
"Državni organi bi trebalo da imaju isto postupanje prema svim licima. To je osnova - pravo na pravedno suđenje", kazao je Zoran Perić, advokat osuđenog Sladojevića na pitanje RSE postoji li pred zakonom razlika između pjevanja četničkih i ustaških pjesama.
Iz Tužiteljstva BiH su kazali kako je presuda "ravnogorcima" bitna, jer je njome sad "uspostavljen standard za sve buduće optužnice". Navode i da je kod dokazivanja "jako bitan kontekst", te da je dokazivanje teško, jer treba dokazati i posljedicu.
Vlatka Pokos oplela po hrvatskim fudbalerima: U Herceg-Bosni se provodilo etničko čišćenje
"Krivični zakon BiH negiranje holokausta (genocida nad Jevrejima) posebno tretira, te posljedicu ne treba posebno dokazivati i dovoljno je samo da policija dokumentira negiranje holokausta.
Kod izazivanja mržnje moramo dokazati i da je to djelo izazvalo posljedicu - strah kod neke populacije", pojašnjavaju iz Tužiteljstva BiH.
Od jula 2021. godine krivično djelo je i odobravanje, poricanje, grubo umanjivanje ili pokušavanje opravdavanja zločina genocida, zločina protiv čovječnosti ili ratnih zločina kao i veličanje pravomoćno osuđenih osoba pred bilo kojim sudom u BiH ili međunarodnim sudom.
Brammertz oštro o Hrvatskoj i Srbiji pred Vijećem sigurnosti UN-a: Kontinuirano poriču ratne zločine
Predviđena je zatvorska kazna do pet godina.
U Tužiteljstvu BiH je otvoreno oko 40 predmeta po prijavama za negiranje genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina u BiH, uključujući i predmet protiv Zorana Milanovića, aktuelnog hrvatskog predsjednika.
Nijedna optužnica za negiranje genocida u Srebrenici nije podignuta, a jedna prijava je odbačena, protiv Radovana Kovačevića, koji je bio savjetnik bivšeg člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, također prijavljenog za negiranje genocida.
Više o ovoj vijesti pročitajte OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.