Tuzla: Predložen pritvor za Lijanovića

Radiosarajevo.ba
Tuzla: Predložen pritvor za Lijanovića

Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona je sudiji za prethodni postupak Kantonalnog suda Tuzla stavilo prijedlog za određivanje pritvora za Jerku Ivankovića Lijanovića (46) iz Širokog Brijega, Suada Čamdžića (42) iz Kladnja, Edina Ajanovića (43) iz Čelića i Merseda Šerifovića (43) iz Tuzle zbog postojanja osnovane sumnje da su u udruženju koje je organizirao Lijanović počinili krivično djelo - udruživanje radi činjenja krivičnih djela u stjecaju s produženim krivičnim djelom zloupotreba položaja i ovlaštenja.

Postoji osnovana sumnja da je Jerko Ivanković Lijanović, kada je preuzeo funkciju ministra za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo u Vladi FBiH, zloupotrebljavajući službeni položaj i ovlaštenja, postupajući suprotno interesima službe i odredbama zakonske i podzakonske regulative i propisa, organizirao udruženje u kojem su bili Čamdžić, Ajanović, Šerifović i druge njemu odane osobe iz strukture Narodne stranke radom za boljitak.

Kako se navodi u saopćenju Tužilaštva TK-a, udruženje je organizirano kako bi uvjetovali poljoprivrednike u Tuzlanskom kantonu i Federaciji BiH, koji su bili korisnici ili potencijalni korisnici podsticaja u poljoprivredi, da njima isplaćuju polovinu uplaćenih podsticaja u gotovini, kao i da im sugeriraju načine lažnog uvećanja vrijednosti kapitalnih ulaganja u poljoprivredi.

Radi se isplatama podsticaja po javnim pozivima Ministarstva za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo FBiH u 2011, 2012. i 2013. godini, za sufinansiranje poljoprivrednih izvoznika šljive i krastavaca iz FBiH, te za kapitalna ulaganja i investicije u poljoprivredi na istom području.

U ovom periodu su, uvjetovanjem poljoprivrednika koji su im isplaćivali polovinu uplaćenih podsticaja u gotovini, sebi pribavili imovinsku korist u iznosu od oko 760.000 KM, te su također pokušavali da uvjete poljoprivrednike i za veći iznos novca na što pojedinci nisu pristajali.

U naredbi o provođenju istrage je navedeno da je Jerko Ivanković Lijanović, kao organizator udruženja i ministar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo u Vladi FBiH, a s te pozicije zadužen i za potpisivanje svih rješenja o isplatama podsticaja, učestvovao u svim radnjama uvjetovanja poljoprivrednika, dok su Čamdžić, Ajanović i Šerifović učestvovali u pojedinim radnjama za koje su osumnjičeni.

Dosadašnjim dijelom istrage je utvrđena osnovana sumnja da je udruženje uvjetovanjem poljoprivrednika realiziralo isplate polovine uplaćenih podsticaja u sedam slučajeva, dok su četiri puta pokušali uvjetovati poljoprivrednike.

U većini situacija, kada su poljoprivrednici isplaćivali udruženju polovinu novca u gotovini, je to realizirano za svaki pojedinačni javni poziv za dodjelu podsticaja u 2011., 2012. i 2013. godini, dakle isti poljoprivrednici su polovinu podsticaja isplaćivali po dva ili tri puta, za svaki odobreni podsticaj u datim godinama.

Radi se o poljoprivrednim proizvođačima na području Gradačca, Kalesije, Gračanice, Visokog i Kaknja.

Protiv A.P iz Odžaka Tužilaštvo TK je donijelo naredbu o provođenju istrage i osumnjičen je za jedan pokušaj uvjetovanja poljoprivrednika, te je nakon ispitivanja pušten na slobodu jer nisu postojali zakonski razlozi za predlaganje pritvora.

Podsjećanja radi, Kantonalno tužilaštvo TK-a je u saradnji i stalnoj koordinaciji s pripadnicima Federalne uprave policije, sa kojima je prethodnu godinu vodilo istragu u ovom predmetu, izvršilo pretrese na većem broju lokacija, kada su osumnjičeni i lišeni slobode.

Po nalogu glavnog kantonalnog tužioca je formiran istražni tim u Tužilaštvu koji kontinuirano sarađuje s istražiteljima FUP-a.

Osumnjičeni su jučer predati u nadležnost Tužilaštva, donesena je naredba o provođenju i istrage i ispitani su u prostorijama Tužilaštva. Istraga u ovom predmetu će biti intenzivna i u narednom periodu, saopćeno je iz Kantonalnog tužilaštva TK-a.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak