Tragična sudbina Džemala Čardakovića: Od progona, pada Žepe i logora do ubistva u SAD-u
Tek će šira sociološka i druga istraživanja pokazati raspon drame stanovništva Bosne i Hercegovine koje je uslijed rata, agresije i Genocida našlo svoje utočište širom svijeta.
Neke od priča naših ljudi "istrgnutih iz korjena", ipak, na poseban način svjedoče o razmjerima tragedije koje je naš čovjek prošao ili prolazi i decenijama poslije nesretnih devedesetih.
Hladnokrvno ubistvo
Vozač kamiona iz BiH Džemal Čardaković ubijen u SAD
Običaji: Zašto u ponoć na Novu godinu treba pojesti 12 zrna grožđa?
Jedna od tih je i priča o 45-godišnjem Džemalu Čardakoviću, vozaču kamiona koji je proteklog vikenda, u subotu, 29. oktobra, oko 15.30 sati ubijen u Sjedinjenim Američkim Državama, tačnije u gradu Manchesteru u New Hampshireu, u blizini tržnog centra.
Čardakovića je, kako su potvrdile američke vlasti, ubio Tyrese Harris (22), koji je uhapšen i optužen za ubistvo iz vatrenog oružja. Kako prenose američki mediji, državni tužilac New Hampshirea John Formella rekao je da su im svjedoci kazali da je neko upucan na putu.
Policajci su utvrdili da 45-godišnji Džemal Čardaković ne reaguje. Proglašen je mrtvim na licu mesta.
Da tragedija bude veća, svjedoci koji su se nalazili na ovom mjestu u trenutku ubistva naglasili su kako se u kabini s Čardakovićem nalazilo i dvoje djece.
Do pucnjave je je došlo u trenutku kada je osumnjičeni Harris, vozeći terenac, stao na semaforu ispred Čardakovića koji je vozio kamion. Čardaković je izašao iz vozila kako bi razgovarao s Harrisom koji ga je odmah potom upucao.
Naime, prije rasprave na semaforu, a nakon toga i ubistva, Harris je navodno u vožnji određeni period nesavjesnom vožnjom ometao saobraćaj i druge učesnike u njemu.
Iza ovih hladnih redaka američkih medija o jednog ugašenom životu i trajno unesrećenim djetinjstvu dvoje djece koji su svjedočili očevom hladnokrvnom ubistvu, krije se uistinu teška životna priča rahmetli Džemala, od kojeg se dirljivim riječima opraštaju kako naši Bosanci i Hercegovci tako i Amerikanci.
Heroj Ramiz
Čardaković je rodom iz Stoborana kod Han Pijeska. Ratni vihor i zločinačka bezumna mržnja, prekinuli su miran život Čardakovića.
Protjerani su iz Han Pijeska da bi utočište našli u Žepi, gdje su ostali do pada te "zaštićene zone" jula 1995. godine.
Džemalov otac Ramiz Ramo je bio ratni načelnik 285. žepske brigade. Herojski se borio u Žepi, te je odlikovan najvišim ratnim priznanjem "Zlatni ljiljan".
Čardaković je inače, bio u helikopteru koji je oboren 7. maja 1995. godine na putu prema Žepi. U ovoj tragediji poginula su sva tri člana posade i devet putnika, među kojima i trojica od četvorice tuzlanskih ljekara koji su upućeni u Srebrenicu.
Time je, također, prekinut "vazdušni most" za Srebrenicu i Žepu. Ova helikopterska nesreća je bitno utjecala na kasniji pad "zaštićenih zona" Srebrenica i Žepa.
Nakon pada Žepe, kako nam pričaju rođaci porodice Čardaković, Džemal je završio u logoru. Tamo su ga na najužasnije načine mučili upravo zbog oca jer su čuli za njegovo herojsko držanje tokom odbrane. Džemal je, ipak, preživio logorske torture te se u Sjedinjene Američke Države odselio krajem 90-tih, 1997. ili 1998. godine, gdje je počeo da živi svoj "američki san".
Ostvario se na privatnom i poslovnom planu. Mogao je proživjeti ostatak života u miru da nije naišao na zlokobnog Tyresea Harrisa, koji je stavio tačku na jedan životni put prepun kušnji i izazova.
Mučko ubistvo brata Midhata
Da tragedija nikad ne dolazi sama svjedoči činjenica da je prije dvije godine, u augustu 2020. godine u Ahatovićima kod Sarajeva ubijen je i Džemalov brat Midhat Čardaković!
Ubistvo u Ahatovićima: Osumnjičenim predložen jednomjesečni pritvor
Njega su, prema pravosnažnoj presudi Vrhovnog suda FBiH ubili komšije, otac i sin Aldin i Senad Šabić. Također su nanijeli lakše povrede Midhatovoj supruzi Adisi.
Šabići su 12. augusta 2020. godine oko 23:30 sati u naselju Ahatovići, došli pred kuću Midhata Čardakovića. Prvobitno su nasrnuli na njega a potom ga usmrtili na način da je Aldin Šabić kuhinjskim nožem nanio povrede Čardakoviću na lijevoj strani grudnog koša i na lijevoj slabini.
Dok mu je Senad Šabić držao ruke na leđima, čime ga je onemogućio da se odbrani, Aldin Šabić je Čardakovića kuhinjskim nožem ubo u srce, nanijevši mu povredu opasnu po život. I to mu nije bilo dovoljno, već mu je potom zadao još jedan udarac nožem u leđa, također nanijevši mu povredu opasnu po život. Dok je Čardaković ležao na podu, Aldin Šabić ga je nogom udario u lice, pisali su mediji.
Prema riječima sutkinje u ovom predmetu, na Čardakovića su nasrnuli bez ikakvog povoda.
Aldin i Senad Šabić su osuđeni na ukupno 32 godine i 10 mjeseci zatvora, odnosno Aldin Šabić dobio je 16 godina i 10 mjeseci, a Senad Šabić 16 godina zatvora. Iza Midhata je ostalo dvoje djece.
Džemal Čardaković, koji je razumljivo bio potresen tragičnom sudbinom brata, prošlog ljeta je dolazio u BiH.
Ispostavit će se, posljednji put.
Iza njega su ostali neutješna supruga, djeca, otac Ramiz, "Zlatnji ljiljan", sestra Ramiza i ostala brojna rodbina i prijatelji koji imaju samo riječi hvale za ovu porodicu.
Neka je rahmet Džemalu Čardakoviću i svim onima koji su zbog agresije na BiH morali napustiti svoje domove, da bi svoje živote ostavljali daleko od rodne grude i njihove Bosne i Hercegovine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.