Epilog višesatne rasprave o pravosuđu: Usvojen samo jedan zaključak

Fena

Glavna tužiteljica Tužilaštva Bosne i Hercegovine Gordana Tadić ocijenila je današnju sjednicu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH posvećene stanju u bh. pravosuđu, veoma značajnom za sva tri stuba vlasti.

Tadić je medijima kazala da je danas na tematskoj sjednici trebalo raspravljati samo o stanju u pravosuđu, a da se o izvještajima o radu tužilaštva trebalo raspravljati na redovnoj sjednici.

Na pitanje novinara šta je Tužilaštvo BiH učinilo po pitanju neprovođenja odluka Ustavnog suda BiH, Tadić je kazala da je vrlo teško doći do tih optužnica.

Foto: Radiosarajevo.ba: Gordana Tadić

Istakla je da su pokrenuli jednu optužnicu u vezi neizvršenja odluka Ustavnog suda koja se odnosi na provođenje referenduma u RS, ali da je Sud BiH odbacio.

"Optužnicom je donijeta naredba o povođenju istrage protiv četiri osobe, Mladen Ivanić, Željka Cvijanović, Mirko Šarović i Milorad Dodik", podsjetila je Tadić.

Naglasila je da je rad zakonodavne i izvršne vlasti od okončanja izbora mogao biti bolji, ali da Tužilaštvo BiH nije do sada pokretalo predmete u vezi s tim te da prate situaciju.

"Smatramo da nije bilo elementa krivičnog djela, ali da je bilo moralnih elemenata obzirom da su primali naknade za svoj rad", naglasila je Tadić.

Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH Milan Tegeltija ocijenio je da je uz nekoliko ekscesa, rasprava protekla u pristojnom toku te da je dobrim dijelom bila konstruktivna.

Foto: Dženan Kriještorac / Radiosarajevo.ba: Predsjednik VSTV-a BiH Milan Tegeltija

Smatra da sjednica nije bila pripremljena na pravi način, jer nisu imali nikakvih materijala te da je bila uopćena.Tegeltija je naglasio da rasprava ni u jednom parlamentu nije zabranjena, ali da se ne može raspravljati o pojedinačnim premetima.

"Rasprava poslanika je bila legitimna, ali prema Zakonu o VSTV-u, nijedna odluka ne može utjecati na rad VSTV-a, tužilaštava ili sudova", poručio je Tegeltija.

Borenović: Tužilaštvo zakazalo u slučaju ubistva Davida Dragičevića

Završena je šestosatna poslanička rasprava o stanju u pravosuđu na današnjoj tematskoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, a nakon pauze trebali bi biti usvajani zaključci o poboljšanju u toj oblasti. Tokom rasprave zastupnica Stranke demokratske akcije (SDA) Alma Čolo podvukla je da se obaveza uspostavljanja vladavine prava ne tiče samo pravosudnih zvaničnika nego je to posao i predstavnika unutar zakonodavne vlasti.

Predsjednik Suda BiH Ranko Debevec smatra da je interakcija zakonodavne i sudske vlasti dobra, jer postoje određena nerazumijevanja, te da je dobro razgovarati o stručnim pitanjima koje parlamentarci ne znaju, jer nisu pravnici.

"Ne bi bilo loše održavati ovakve sjednice češće", istakao je Debevec.

FOTO: AA:  Ranko Debevec

Samo jedan od nekoliko predloženih zaključaka kojima je namjera bila poboljšanje stanja u bh. pravosuđu na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je usvojen jer za ostale nije bilo entitetske većine iz RS. 

Usvojen je zajednički zaključak nekoliko poslanika kojim su zatražili da se u roku od 10 dana sazove konstituirajuća sjednica Privremene istražne komisije Doma koja je osnovana zaključkom na hitnoj sjednici u junu 2019. godine.

Ostali zaključci upućeni su Kolegiju Doma na naknadno usaglašavanje.

Predsjednik Kluba Stranke demokratske akcije (SDA) Adil Osmanović zatražio je od Tužilaštva BiH da dostavi detaljnu analizu procesuiranja ratnih zločina koji su od Haškog tribunala označeni kao predmeti A kategorije.

Osmanović je zatražio i analizu i pregled neophodnih izmjena krivičnog zakonodavstva, ali procesuiranje ovlaštenih osoba u slučajevima neprovođenje odluka Ustavnog suda te je pozvao Tužilaštvo da postupi u skladu s ovlaštenjima u tom smislu.

Kao jedan od pet zaključaka koje je predložio uime Kluba SDA bio je i onaj kojim traži dostavljanje izvještaja o radu Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) dva puta godišnje, te su rukovoditelji VSTV-a, predsjednik Suda BiH i Tužilaštva BiH pozvani da vode računa o nacionalnoj strukturi zastupljenosti konstitutivnih naroda BiH.

Zatupnik Naše stranke Predrag Kojović zatražio je izmjene zakona o VSTV-u i to u skladu s preporukama sadržanim u Izvještaju Evropske komisije.

Zatražio je razdvajanje VSTV na dvije institucije Visoko sudsko i Visoko tužilačko vijeće, te da članove koje imenuju advokatske komore zamijene članovi iz reda univerzitetskih profesora pravne nauke, kao i da glavne tužioce na svim nivoima imenuju nadležna zakonodavna tijela.

Zastupnik Stranke demokratske aktivnosti (A-SDA) Jasmin Emrić zatražio je dostavljanje Akcijskog plana otklanjanja nedostataka u oblasti vladavine prava, provođenja preporuka i mjera sadržanih u Izvještaju stručnjaka o pitanjima vladavine prava u BiH od 5. decembra 2019. godine.

Entitetske većine nije bilo ni za zaključak zastupnika SDA Safeta Sofića koji je zatražio uspostavljanje Vrhovnog suda BiH s ciljem osiguranja poštovanja ljudskih prava i vladavine prava na cijeloj teritoriji BiH.

To je epilog današnje šestosatne tematske sjednice Predstavničkog doma PSBiH na kojoj su zastupnici ukazali na brojne probleme unutar pravosudnih institucija.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak