Svjetski mediji o protestu novinara zbog napada na portal Radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba

O novinarskom protestu održanom jučer, 30. septembra u Sarajevu izvještavali su pojedini svjetski mediji. Među njima su The New York Times, The Washington Post, te servis Glasa Amerike i Radija Slobodne Evrope na engleskom jeziku.

The New York Times, The Washington Post i Glas Amerike su prenijeli vijest agencije Associated Press o protestu koji je uslijedio nakon napada dvije osobe, koje su se predstavile kao navijačima Fudbalskog kluba Sarajevo, na portal Radiosarajevo.ba u petak, 27. septembra.

Foto: Screenshot: Glas Amerike o napadu na portal Radiosarajevo.ba

Protest novinara u Sarajevu: Državo, zaštiti nas, mi imamo pravo na rad i slobodu!

Associated Press je upravo podsjetio da je napad za koji su uhapšene, pa potom puštene dvije osobe da se brane sa slobode, bio razlog protesta. Ova agencija je ukazala na to da je napad uslijedio nakon što je portal Radiosarajevo.ba objavio da je navijač sarajevskog kluba uhapšen i osuđen na pet godina zatvora u Bjelorusiji zbog posjedovanja narkotika.

Austrijski mediji o protestu bh. novinara i napadu na redakciju "Radiosarajevo.ba"

Agencija je izdvojila izjave člana Uredništva portala Radiosarajevo.ba Faruka Velea i komesarke za ljudska prava u Vijeću Evrope Dunje Mijatović.

Foto: Screenshot: The New York Times o napadu na portal Radiosarajevo.ba

"Vrlo je teško biti novinar u Bosni i Hercegovini. Sve je teže i teže. Ovom prilikom poručujemo: Državo, zaštiti nas", rekao je Vele.

Mijatović je pozvala vlast na "promptnu reakciju".

"Važno je dati jasan signal da napadi na novinare predstavljaju napade na demokratiju i da neće biti tolerisani", kazala je.

Saopćenje za javnost portala Radiosarajevo.ba

Associated Press je naveo da je Fudbalski klub Sarajevo osudio napad.

Foto: Screenshot: Radio Slobodna Evropa o napadu na portal Radiosarajevo.ba

Servis Radija Slobodne Evrope na engleskom jeziku je izdvojio to da se ispred spomenutog sportskog kolektiva okupilo stotinu novinara u znak protesta, koji su potom prošetali centrom grada insistirajući na zaštiti medijskih radnika i boljim uslovima rada.

Osumnjičeni za napad na redakciju Radiosarajevo.ba pušteni da se brane sa slobode

Podsjetili su da su mnoge organizacije odnosno institucije osudile napad, među kojima su Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini i OSCE.

Foto: Screenshot: The Washington Post o napadu na portal Radiosarajevo.ba

Naveli su da je Bosna i Hercegovina na 63. mjestu od 180 zemalja svijeta po medijskim slobodama.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak