Safet Softić: Izborni proces u BiH će biti održan
On to smatra bez obzira na to kako se političke stranke i Parlamentarna skupština BiH odnosi prema tom pitanju koje je trenutno aktuelno u smislu izmjena izbornog zakonodavstva BiH.
"Isto tako, vjerujem da će se naći dovoljno političke volje i da imamo dovoljno vremena da ove stvari završimo prije izbornog procesa i da ćemo na neki način uspjeti riješiti sva sporna pitanja koja se tiču izbornog procesa. To je, ipak, prije svega za Centralnu izbornu komisiju BiH, kako i na koji način će se ona postaviti prema novonastaloj situaciji", rekao je Softić.
Naime, 1. juna ističe rok od šest mjeseci koje je dao Ustavni sud BiH za izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, u smislu načina izbora delegata u Dom naroda Parlamenta FBiH, koje je ocijenio spornim u smislu vrednovanja glasa u tom procesu.
Kako se istek roka bliži kraju, postoji bojazan da bi zbog izostanka političke volje za rješavanje ovog problema cijeli izborni proces za opće izbore u BiH naredne godine mogao biti ugrožen.
"S obzirom na neke odluke Centralne izborne komisije BiH koje su se događale u vezi sa Stocem i nekim drugim pitanjima imamo razloga vjerovati da u CIK-u BiH ima više politike nego što bi je trebalo da bude. I to jeste možda jedna realna opasnost, ali ja govorim sa pozicije izbornog zakonodavstva koje imamo na snazi i odluka Ustavnog suda BiH koje su u vezi sa ovom tematikom pa i odluka Evropskog suda za ljudska prava iz Strasbourga kloje su isto tako obaveza ove zemlje da ugradi u izborno zakonodavstvo", istakao je Softić.
Kaže kako ne vjeruje da je moguće selektivno pristupiti tom pitanju, kroz izmjene izbornog zakonodavstva BiH."Mislim da je jedino moguće na bazi ravnopravnosti svih građana i naroda tražiti rješenja. Ovo što imamo na sceni, prijedlog Kluba izaslanika hrvatskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, ovo je jednostrano rješenje koje na neki način uvodi više nereda nego što ga imamo sada u ovoj trenutnoj situaciji", rekao je Softić.
Sa zamjenikom predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH razgovarali smo i o mogućnosti da Ustavni sud BiH samostalno nakon isteka roka sporne odredbe proglasi neustavnim.
"To je pitanje za Ustavni sud BiH. Kada je u pitanju Ustavni sud BiH zaista ne volim prejudicirati odluku koju treba da donese i bilo šta ono što je nadležnost Ustavnog suda BiH. Ja vjerujem da će i Ustavni sud BiH i svi ostali akteri voditi računa o stabilnosti ove zemlje i stabilnosti pravnog poretka u zemlji", smatra Softić.
Klub bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH na posljednjoj sjednici prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH koje su podnijeli izaslanici u Klubu hrvatskog naroda u Domu naroda PS BIH, u ime HNS-a, proglasio je štetnim po vitalne nacionalne interese bošnjačkog naroda.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.