Selo u BiH s više od 300 izvora pitke vode nekada bilo kao jedno od najljepših u Europi
U srcu Bosne i Hercegovine, podno Šator planine, leži selo Preodac, koje je osamdesetih godina prošlog stoljeća National Geographic proglasio jednim od najljepših u Europi.
Ovo malo naselje, smješteno na tromeđi općina Grahovo, Glamoč i Drvar, oduzima dah svojim brežuljcima i proplancima, ostavljajući prolaznike u čudu.
Preodac ima bogatu historiju. Prve obitelji naselile su se prije više od dvjesto godina, a selo je nekad bilo općina sa više od 3700 stanovnika. Međutim, danas je slika potpuno drugačija. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2013. godine, selo ima tek 32 stanovnika, dok je prije dvije godine brojka pala na samo 13.
Elmedin Konaković: 'Nemam ništa protiv da pregovarač s EU bude iz reda srpskog naroda'
Ono što je selo Preodac učinilo poznatim širom regije jesu njegove prirodne ljepote i čak više od 300 izvora pitke vode, što ga čini jedinstvenim. No, odlaskom stanovnika, voda se počela povlačiti, ostavljajući za sobom presušena korita gdje je nekad tekla tokom cijele godine.
Preodac je poznat i po svojoj kulturnoj baštini. Srednjovjekovna utvrda, kula vojvode Momčila, svjedoči o dugoj historiji ovog kraja. Legende o ukletoj kuli i hrabrosti Momčila prenose se s koljena na koljeno među mještanima.
Iako selo broji svega 30-tak stanovnika, mnogi od njih su postigli značajne uspjehe. Preko 180 stanovnika steklo je fakultetsku diplomu, a Preodac je domaćin nekim poznatim ličnostima, poput pjevača Lea Martina, pjevačice narodne muzike Vasilije Radojčić te manekenke Ljiljane Tice.
Nedaleko od sela nalazi se Šatorsko jezero, nazvano po planini Šator s istoimenim planinskim vrhom, koji dodatno obogaćuje prirodne ljepote ovog kraja. Šator planina je dom endemske vrste biljke, runolista, koja prkosi vremenskim uvjetima i oplemenjuje okolinu svojom ljepotom.
Unatoč bogatoj prirodnoj i kulturnoj baštini, selo Preodac se bori za opstanak. Ovo malo naselje od samo 30 stanovnika čuva svoju tradiciju i ljepotu, nadajući se boljoj budućnosti koja će omogućiti očuvanje ovog dragulja pod Šator Planinom, piše Večernji list.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.