Šeki Radončić: Napad u Podgorici je teroristički čin!

Radiosarajevo.ba
Crnogorska policija sumnja da je Dalibor Jauković (43) muškarac koji je sinoć bacio bombu u dvorište američke ambasade u Podgorici, a potom poginuo u drugoj eksploziji. Jauković je živio u Podgorici, a rođen je u Kraljevu, u Srbiji.

Piše: Faruk Vele

Kako smo se uvjerili, na Jaukovićevom Facebook profilu se može, uz ostalo, naći priznanje bivšeg predsjednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića! Nagrađen je, naime, medaljom za „zasluge u oblastima odbrane i bezbjednosti Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine“.

Odbrana otadžbine

On je to priznanje dobio za "izuzetno zalaganje u obavljanju dužnosti i izvršavanju zadataka u odbrani i bezbjednosti otadžbine". 

Zanimljivo je da je Jauković na mrežama u maju prošle godine, uz fotografiju svojih priznanja napisao:

„Ne u NATO, kukala nam majka“.

Prema komunikaciji koju je vodio s prijateljima, jasno je da je riječ o čovjeku koji je bio iznimno negativno raspoložen prema NATO snagama i Zapadu, kao i odluci crnogorskog vodstva da uopće pristupi Sjevernoatlanskom savezu.

Eksplozija se nismo bojali, ni pendreka, ali ono bi gore... NATO je veća sila. Ali zapaliće se iskra slobode kad-tad, možda neki novi klinci, samo nek' onaj snimak ostane, možda opet počnu pjesme sa podgoričkih ulica: MILO LOPOVE“, komentirao je Jauković, aludirajući na bivšeg predsjednika i premijera Crne Gore, lidera Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukaovića.

Vjerovatno komentirajući poznate anti-NATO proteste koji su se tih dana dešavali u Podgorici, te uz povike „Juriš“ i slično,  Jauković piše:

Mi ćemo komandovati, mi smo iskusni, ne ka' ovi iz Demokatskog fronta (prosrpska partija u Crnoj Gori, op.a.). Treba te narodne mase dobro kanalisati u naše, ovaj put, a ne da ih presijeku po obodu grada. Kako će kad komandanti ne žive u Podgorici ni 10 godina, ne znaju, amateri“.

Ugledni crnogorski novinar i publicista Šeki Radončić kazao je u razgovoru za Radiosarajevo.ba da se u ovom slučaju može reći kako se radi o terorističkom napadu na Ambasadu SAD-a u Podgorici.

"Ako uzmemo u obzir ratnu biografiju čovjeka koji je bacio bombu na američku ambasadu, odnosno imamo u vidu da je bio jedan od najistaknutijih Miloševićevih boraca na Kosovu i da je dobio jedno od najznačajnijih Miloševićevih priznanja, možemo konstatirati da se radi o klasičnom terorističkom činu, motivisanom mržnjom prema Americi i NATO paktu", kazao je Radončić.

Draško Đuanović, glavni i odgovorni urednik lista "Pobjeda" kaže da mora biti ispitano da li je ovo izdvojeni čin pojedinca ili više ljudi spremno da u antizapadnoj i anti-NATo atmosferi izvodi ovakve napade. To je, veli, zadatak crnogorskih službi.

"Po Facebook profilu moglo bi se reći da je bio veoma agresivan i veoma protiv crnogorskog priključenja NATO-u. Nejasno je još je li izvršio samoubistvo bombom ili ga je ubila pri nestručnom rukovanju, jer je osigurač izvukao kad je bacao i prvu bombu. No, najvažnije je pitanje da li je ovo akt čovjeka koji je podlegao političkoj propagandi radikalnih elemenata koji bi uradili sve da Crna Gora ne bude članica NATO-a. Treba se provjeriti i njegova uloga tokom demonstracija, kao i njegov kriminalni dosje. Jer, ima informacija da je bio ovisnik o narkoticima. Za Crnu Goru je vrlo neprijatno da jedan građanin ima takvu luđačku želju da rizikuje život da bi pokazao svoju anti-NATO i antiamerički stav", kazao je Đuranović za Radiosarajevo.ba.

Antizapadna atmosfera

Dodaje da je podgrijavanje antizapadne atmosfere u javnosti i preko nekih medija jedan od okidača za ovaj dgađaj.

"Ta anti-NATO i antizapadna atmosfera je stvarana posredstvom medija i političkih partija. Ali i raznih akcija koje su bile vrlo radikalističke u smislu nekih najava na anti-NATO demonstracijama s kojih su poručivali da se rizikuje građanski mir u slučaju ulaska Crne Gore u NATO. To je bilo prošle godine, ne tako davno. To jedan od utjecaja da se ovo desi. Ovo je teško narušavanje sigurnosti Crne Gore", dodao je.

U Podgorici traje suđenje četrnaestorici optuženih da su planirali ubistvo crnogorskog premijera Mila Đukanovića, kao i dovođenje na vlast proruski orijentirane crnogorske stranke.

Crnogorske vlasti tvrde da je grupa srpskih i ruskih nacionalista 2016. godine na izborni dan planirala udar na državne institucije, a dio plana bila je likvidacija tadašnjeg premijera Mile Đukanovića koji je na toj funkciji već 21 godinu. Kremlj je optužbe odbacio, nazvavši ih apsurdnima.

Zanimljivo je da se i posljednji napad desilo dok je u posjetu regionu Sergej Lavrov, šef diplomatije Rusije.

Šta je motiv?

Podsjetimo, eksplozija, za koju policija sumnja da je Jauković odgovoran, se desila oko ponoći.

"Pola sata poslije ponoći ispred objekta Ambasade SAD jedno lice je izvršilo samoubistvo eksplozivnom napravom. Neposredno prije samoubistva lice je sa raskrsnice kod Sportskog centra ubacilo u krug Ambasade SAD jednu eksplozivnu napravu. Najvjerovatnije je riječ o ručnoj bombi sa kašikom. U toku su uviđaj i identifikacija. Tužilac je na licu mjesta i rukovodi uviđajem. Uprava policije CG", napisala je Vlada Crne Gore na Twitteru. 

Podsekretar State Deparmenta Steve Goldstone je kazao da su očevici vidjeli "čovjeka kako baca objekat preko zida ambasade", prenosi NewYork Times.

Navodi se i da niko u ambasadi nije povrijeđen. Goldstone je dodao i da su bezbjednosni zvaničnici ambasade pretražili teren i da nisu nađene druge eksplozivne naprave, a da zgrada nije oštećena u napadu. On nije znao šta je motiv napada, niti da li se radi o namjernom samoubilačkom napadu. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak