Promovisan posljednji tom Rječnika bosanskog jezika Dževada Jahića

6
Fena

Promocija XI toma enciklopedijskog „Rječnika bosanskog jezika“, u izdanju Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI), održana je večeras u sarajevskoj Vijećnici.

Riječ je o posljednjem tomu koji je za života izradio autor Rječnika rahmetli profesor Dževad Jahić. Završnu korekturu teksta potpisuje njegov višegodišnji saradnik, naučni saradnik Instituta za jezik Haris Ćatović.

Ćatović je istaknuo da  se XI tom enciklopedijskog 'Rječnika bosanskog jezika' nastavlja po istoj metodologiji kao i ranija izdanja. On je istakao da je 'Riječnik bosanskog jezika' prije svega normativni, gramatički rječnik.

Novi detalji femicida u Bosanskom Brodu: Poznat identitet osumnjičenog

Profesorica s Filozofskog fakulteta u Sarajevu Lejla Nakaš istakla je da postoji nekoliko rječnika bosanskog jezika.

"Ovaj je jedinstven po tome što ne govori o tome šta je pravilno, šta nije i kako bi se trebali izražavati. Ima cilj da se osvrne na historijsko knjižne forme bosanskog jezika. On se čini kao nekakav most. Rječnik profesora Jahića je dokument o našem jeziku kakav je bio" kazala je Nakaš, dodavši da se u nijansiranju riječi autor oslanja na kontekst iz književnih djela, iz najvišeg stila pisanog jezika.

Generalni sekretar VKBI-a Emir Zlatar istaknuo je da ne postoji narod bez jezika kao ni država bez naroda.

"Prema tome jezik je temeljni identitet svakog naroda. A ovaj višetomni Rječnik rahmetli profesora Jahića predstavlja svo bogatsvo govornika tog naroda, kojima je maternji jezik bosanski. U njemu je sadržana kompletna historiografija i ono što predstavlja jedan narod kroz svoj jezik. Tako da je „Rječnik bosanskog jezika“ Dževada Jahića nabogatiji od svih kojim imamo na južnoslovenskim prostorima" naveo je Zlatar.

Amira Turbić Hadžagić sa Univerziteta u Tuzli navela je da je profesor Dževad Jahić imao sinergiju sa mladim i darovitom ljudima.

Bosanski jezik je dio svjetske kulturne baštine i nemoguće ga je negirati

Također je istakla da je Jahić značajnu pažnju pridavao frazeologiji, frazemima koji se susreću u svakodnevnom govoru.

Na promociji se obratio i sin profesora Dževada Jahića, Senudin Jahić koji je istaknuo da je njegov otac život posvetio ovom djelu, te apalovao da se sve učini da se Rječnik bosanskog jezika završi.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Sevlid Hurtić na promociji 'Rječnika bosanskog jezika' rahmetli akademika Dževada Jahića, obraćajući se prisutnima naglasio je važnost kontinuiranog rada na očuvanju jezika kao temelja identiteta.

"Rječnik bosanskog jezika nije samo zbirka riječi i izraza, već čuvar historijskog naslijeđa, svjedok naše tradicije i simbol kulturnog kontinuiteta. Rad rahmetli akademika Jahića od neprocjenjivog je značaja za naš narod, jer nas podsjeća na snagu jezika u očuvanju našeg identiteta. Ovaj rječnik nije samo njegov dar nama, već i obaveza da ga čuvamo, koristimo i prenesemo budućim generacijama" kazao je Hurtić.

Enciklopedijski višetomni 'Rječnik bosanskog jezika' autora Dževada Jahića najveći je naučno-istraživački leksikografski i kulturološki poduhvat o bosanskom jeziku u historiji Bosne i Hercegovine. Izrada Rječnika započeta je 2002. godine. U realizaciji projekta autor je angažira saradnike, stručnjake iz lingvistike.

Promovisani XI tom 'Rječnika bosanskog jezika' donosi dodatne jezičke slojeve, proširujući već impresivnu leksikografsku riznicu, čime je ovo djelo postalo nezaobilazan resurs za sve istraživače, studente i ljubitelje jezika.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (6)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak