Predstavnici političkih stranaka potpisali Protokol za fer i poštene izbore
Protokol su potpisali Narodna stranka radom za boljitak, Nezavisna bosanskohercegovačka lista, Demokratska fronta, Socijaldemokratska partija BiH, Savez za bolju budućnost, Nezavisni blok, Hrvatska stranka BiH, Naša stranka, Građanski savez i Stranka demokratske aktivnosti.
Hrvatska demokratska zajednica 1990 i Savez za promjene Protokol će potpisati naknadno, čime će ukupno 14 stranaka potpisati ovaj dokument.
Predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić naglasio je da je to neformalna koalicija političkih stranaka koje su opredjeljene za usvajanje izmjena Izbornog zakona BiH.
"Želimo stvoriti pretpostavke da u oktobru imamo izborne rezultate koji zavise od izborne volje građana, a ne brojača njihovih glasova", zaključio je Nikšić.
Predsjednik Demokratske fronte Željko Komšić kazao je da su izmjene Izbornog zakona BiH još u proceduri.
"Ali svi potpisnici se slažu da je segment o nadzorima izbora jedna od elementarnih stvari da bi imali fer i poštene izbore", istakao je Komšić te dodao da će pozvati i nevladine organizacije koje prate izborni proces da im se pridruže.
Predsjednik Hrvatske stranke BiH Božo Skopljaković kazao je da tehničke izmjene o izbornom procesu nemaju uticaj na vitalni interes bilo kojeg naroda u BiH.
"Ukoliko tehničke izmjene Izbornog zakona ne budu usvojene, treba zatražiti od visokog predstavnika da ih nametne", poručio je.
Potpredsjednik SBB-a Damir Arnaut kazao je da takva tehnologija postoji u Indiji, Brazilu i Filipinima te da je to moguće izvesti i u državi koja ima 3,5 miliona stanovnika.
Protokol o saradnji za fer i poštene izbore u Bosni i Hercegovini
Poštujući principe i odredbe Ustava Bosne i Hercegovine, Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima i Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima Ujedinjenih nacija,
Posvećeni ideji nediskriminacije, jednakopravnosti i međusobnog uvažavanja svih građana i činitelja demokratskog političkog poretka u Bosni i Hercegovini,
Svjesni da pravične procedure najučinkovitije stvaraju odnose uzajamnog povjerenja unutar pluralnog društva,
Opredijeljeni za promociju i afirmaciju temeljnog demokratskog prava da svaki građanin ima jednaku mogućnost da bira i da bude biran u organe zakonodavne i izvršne vlasti u Bosni i Hercegovini,
Odlučni da se izborimo za princip da kandidati koji dobiju stvarnu podršku građana u transparentnoj izbornoj proceduri, uistinu budu izabrani u zakonodavne i izvršne organe na svim nivoima u Bosni i Hercegovini,
Uvjereni da demokratsko pravo građana da svojim glasovima odlučuju o reprezentativnosti političkih subjekata mora nadvladati nedemokratske prakse i ambicije pojedinih činitelja društveno-političkog poretka za ovladavanjem izbornim procesom i suspendiranjem istinske izborne volje naroda,
Mi, dole potpisani predsjednici/predstavnici političkih stranaka u Bosni i Hercegovini, usvajamo
PROTOKOL O SARADNJI ZA FER I POŠTENE IZBORE U BOSNI I HERCEGOVINI
1.
Potpisnici Protokola o saradnji radi osiguranja poštenih izbora u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu: Protokol) saglasni su da će nastaviti aktivnosti na usvajanju izmjena Izbornog zakona Bosne i Hercegovine kojim se predviđa dodatna kontrola biračkog procesa primjenom savremenih tehnoloških metoda evidentiranja i dokumentiranja izbornog procesa, a sve sa ciljem sprečavanja mogućih izbornih prevara i krađe glasova, te falsificiranja izbornih rezultata.
2.
Potpisnici Protokola su saglasni da ostvare saradnju i koordinaciju aktivnosti sa ciljem onemogućenja manipuliranja voljom birača uoči, za vrijeme i nakon okončanja izbornog procesa. Ove aktivnosti podrazumijevaju saradnju predstavnika stranaka potpisnica Protokola koji su uključeni u izborni proces.
3.
Potpisnici Protokola su saglasni da vode zajedničke aktivnosti na polju onemogućavanja institucionalne pristrasnosti ili diskriminacije političkih subjekata u izbornom procesu. Ove aktivnosti, između ostalih, podrazumijevaju:
Posvećeno, detaljno i objedinjeno evidentiranje svih uočenih nepravilnosti u postupku organizovanja i provedbe izbornog procesa u Bosni i Hercegovini;
Saradnju u pokretanju zakonom predviđenih pravnih mjera protiv svih onih za koja budu postojale indicije da su prekršili zakone i postupali suprotno utvrđenim pravnim normama kojim se regulišu pravila i principi provedbe izbora u Bosni i Hercegovini;
poduzimanje javnih aktivnosti sa ciljem animiranja i informisanja javnosti o problemu izbornih manipulacija i protivpravnog interesno-političkog uzurpiranja izborne volje građana i cjelokupnog izbornog procesa;
sprječavanje zloupotrebe institucija u svrhu usmjeravanja izbornog procesa i ostvarivanja benefita za političke stranke
4.
Potpisnici Protokola se obvezuju da će u svim aktivnostima solidarno štititi međusobna prava, zalagati se za jednak tretman svih učesnika u izbornom procesu i uložiti maksimalne napore da u postupku provedbe izbora i evidentiranja izbornih rezultata ne bude oštećen niti jedan politički subjekat u Bosni i Hercegovini, uključujući i političke stranke koje nisu potpisnice ovog Protokola.
5.
Političke stranke potpisnice Protokola afirmišu rad zajedničkog koordinacijskog tijela koje je formirano od strane političkih subjekata koji čine neformalnu Koaliciju za fer i poštene izbore, te su saglasni da isto tijelo bude zaduženo za praćenje implementacije Protokola, kao i predlaganje daljih aktivnosti na njegovoj provedbi i unapređenju međusobne saradnje.
U Sarajevu, 11.05.2018. godine
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.