Počelo zasjedanje PIC-a u Sarajevu: Brojni zvaničnici razgovaraju o trenutnoj situaciji u BiH
Politički direktori zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) započeli su sastanak u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine u Sarajevu na kojem će razgovarati o trenutnoj političkoj situaciji u državi.
Na ovom sastanku se razgovara o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
Prije nešto više od mjesec dana administracija Evropske unije počela je tajne razgovore oko statusa Ureda visokog predstavnika za BiH, a na stolu su, nezvanično, tri opcije: smanjenje ovlasti OHR-a, izmještanje OHR-a i zatvaranje Ureda visokog predstavnika.
Putin i ruski generali zaprijetili zastrašujućim oružjem: "Možemo pogoditi ciljeve širom Europe"
U kuloarima se spekulira da je priču o zatvaranju OHR-a inicirao srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić koji je u aprilu, tokom posjete Parizu, o tome razgovarao sa francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom. Tada je službeno objavljeno da je su se Vučić i Macron dogovorili da će u naredna dva mjeseca potpisati ugovor o nabavci, odnosno isporuci francuskih borbenih aviona Rafal. Dan nakon Vučićeve posjete Parizu, u Francusku je otputovao i predsjednik RS Milorad Dodik. Sve se radi dakako pod palicom 'ruskog sveta', kojem, na što upozoravaju brojni analitičari, itekako odgovara "bure baruta na Zapadnom Balkanu".
Nije tajna da dio europskih članica PIC-a želi da ograniči ili čak završi mandat visokog predstavnika u BiH. No, za zatvaranje ureda OHR-a postoje jasno propisani uslovi, takozvani 5+2, koje organi BiH trebaju ispuniti, a koji nemaju nikakve veze sa otvaranjem pregovora BiH sa EU:
- Prihvatljivo i održivo rješenje pitanja državne imovine;
- Prihvatljivo i održivo rješenje za vojnu imovinu;
- Potpuna implementacija Konačne odluke za Brčko;
- Fiskalna održivost (promovirana Sporazumom o utvrđivanju stalne metodologije za tvrđivanje koeficijenata za raspodjelu sredstava Uprave za indirektno oporezivanje i osnivanje Nacionalnog fiskalnog vijeća);
- Zaživljavanje vladavine prava (što treba biti demonstrirano usvajanjem Državne strategije za ratne zločine, donošenjem Zakona o strancima i azilu i usvajanjem Državne strategije za reformu sektora pravosuđa);
Pored ovih ciljeva, Upravni odbor Vijeća za provedbu mira je utvrdio i dva dodatna uslova koje treba ispuniti prije zatvaranja OHR-a: Potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) i Pozitivna procjena situacije u Bosni i Hercegovini od PIC-a zasnovana na punom poštivanju Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Kako doznajemo, SAD, Velika Britanija, Kanada, Japan, Turska i Nizozemska apsolutno se protive bilo kakvom mijenjanju uloge OHR-a. Uz Francusku, koja je inicirala razgovore, navodno je i Italija, dok Njemačka još uvijek nije zauzela stranu.
Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC) sastat će se u Sarajevu i sutra, i 20. juna, a, kako je zvanično saopćeno, razgovarat će o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.