Otvorena Kizlar-agina džamija u Mrkonjić-Gradu: Srušena 1993., a materijal odvezen na deponiju
U okviru manifestacije "Dani vakufa", koju 12. put organizira Vakufska direkcija Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, danas, 21. aprila, je u Mrkonjić-Gradu otvorena Kizlar-agina džamija.
Riječ je o džamiji koja je proglašena nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine od Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika na sjednici 2005. godine. U tom smislu je njena ponovna obnova od velikog značaja i za cijelo društvo.
"Nama u Vakufskoj direkciji i Islamskoj zajednici veliko je zadovoljstvo da nakon toliko godina u Mrkonjić-Gradu otvorimo džamiju koja će zasigurno, osim svoje namjene, plijeniti srca svih prolaznika i posjetioca ovog grada i kraja", rekao je direktor Vakufske direkcije hafiz Senaid Zajimović, prenosi agencija MINA.
Dominacija plivača SPID-a u Novom Sadu: Osvojili 27 medalja
Ocijenio je da ponovno otvaranje džamije na ovim prostorima pokazuje kako Bošnjaci skupa sa svojim komšijama žele graditi mirnu i prosperitetnu državu.
"Vakuf ne umire i ne nestaje, on je trajno dobro. Dokaz tome je ova džamija i njen vakif Kizlar-aga. Vraćajući džamiju u ovaj grad, mi mu vraćamo dušu i obnavljamo vjerski život. Važno je da se ujedinimo u organizaciji vjerskog života i nastojimo omogućiti da svi građani Bosne i Hercegovine da imaju svoje bogomolje", kazao je Zajimović.
Rehabilitacija objekta je započeta 2013. godine u šestom mjesecu sanacijom postojećih temelja i trajala je do kraja 2014. godine kada je prekinuta zbog nedostatka finansijskih sredstava. U tom periodu je izgrađen objekat džamije, velika kupola, stubovi i lukovi trijema.
U periodu agresije na Bosnu i Hercegovinu, Kizlar-agina džamija zapaljena je i minirana 1993. godine, potom je srušena, a materijal je odvezen na deponiju smeća koja se nalazi na lokalitetu Grabež.
Na zahtjev Muftijstva banjalučkog i MIZ Mrkonjić-Grad, Vakufska direkcija Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini je putem svojih partnera u Generalnoj direkciji vakufa Republike Turske obezbijedila sredstva za nastavak radova na ponovnoj izgradnji Kizlar-agine džamije.
"Džamije nas trebaju potaknuti da nastavimo promociju vrijednosti značajnih za ljudski rod. Ovo je prilika i da se podsjetimo na važnost odgojno-obrazovnih ustanova u našim društvima. Vjernici u Mrkonjić-Gradu, na čemu im čestitam, časno i dostojanstveno žive realnost svog vremena onako kako je to primjereno muslimanima", poručio je prilikom obraćanja muftija banjalučki Ismail ef. Smajlović.
Događaju je prisustvovao i načelnik Općine Mrkonjić-Grad Dragan Vođević koji je istakao da ovo okupljanje treba razumjeti kao poziv svim mještanima da se hrabro, odlučno i zajedno usmjere prema budućnosti.
Ovom prilikom je ocijenio da vjerski objekti trebaju biti mjesto susreta i promocije ideje dobrote i međusobnog uvažavanja.
Zamjenik reisu-l-uleme Islamske zajednice Enes Ljevaković je rekao da se otvaranjem ove džamije i Arnaudije u Banja Luci, privodi kraju proces obnavljanja porušenih džamija.
Podsjetio je da je džamija mjesto okupljanja, kao i podsjećanja na univerzalne vrijednosti.
"Neka obnova džamije osnaži želju džematlija da žive uz nju i s njom. Vjerujemo da za to imaju podršku lokalnih vlasti, kako nam je to danas potvrdio i načelnik.", kazao je Ljevaković.
Protokol o nastavku gradnje je potpisan u augustu 2018. godine između Vakufske direkcije IZ u BiH i Generalne direkcije vakufa Republike Turske. Ponovna izgradnja Kizlar-agine džamije je završena krajem 2023. godine.
"U Bosni i Hercegovini je izražena kultura vakufa o kojoj često govorimo. Vakufi su doprinosili općem dobru, ali i oblikovali kulturni život jednog društva. Mi kao Generalna direkcija pridajemo veliku pažnju ovom području na kojem se nalazi veliki broj vakufa", rekao je Sinan Aksu, direktor Generalne direkcije vakufa Republike Turske.
Kazao je da ova džamija predstavlja simbol mira, prijateljstva, bratstva i međusobnog razumijevanja na ovim prostorima.
Kako je istaknuto tokom programa, Generalna direkcija vakufa Republike Turkiye zajedno sa Vakufskom direkcijom Islamske zajednice od 2010. do 2020. godine realizovala je 13 projekata, te da je u toku realizacija još četiri projekta.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.