Otkriveni detalji dramatičnog spašavanja na Veležu: Akcija trajala 12 sati, učestvovalo 100 ljudi...
Državljanka Hrvatske koja je satima 'visila' sa stijene na planini Velež kod Mostara te je spašena je 62-godišnja planinarka koja je smještena na odjel hirurgije u KB 'Dr. Safet Mujić' i izvan je životne opasnosti.
GSS BiH kako je za 24sata.hr otkrio detalje velike akcije.
"Žena je bila s grupom planinara i nekako je pala. Akcija spašavanja trajala je 12 sati. Na prvi poziv odmah su izašle najbliže stanice i helikopter koji joj nije mogao prići na početku. Nekako smo uspjeli doći do nje oko 1.15 sati o prebačena je u bolnicu Mostar", rekli su iz GGS-a BiH i dodali:
Detalji nesreće kod Lašve: 17-godišnjakinja završila u komi
"Žena ima nekoliko hematoma i povrede prsnog koša. Na kraju je sve dobro završilo. U spašavanju je sudjelovalo 11 stanica i 60 ljudi, FGSS je izašao s tri stanice i još je bilo službenica civilne zaštite, ukupno je stotinjak ljudi sudjelovalo u akciji".
Iz GSS-a Mostar, potvrđeno je za 24 sata kako povrijeđena žena nije bila u životnoj opasnosti, ali je i imala ozbiljne povrede.
"Budući da je nismo mogli spasiti helikopterima jer se oni nisu mogli približiti tačnoj lokaciji na stijeni, morali smo je spašavati 'pješke'", rekao je Nedim Kevelj za 24 sata.
EUFOR o spašavanju državljanke Hrvatske s planine Velež: Objavljeni detalji akcije
GSS Mostar uputio je zahtjev Oružanim snagama BiH za angažmanom njihovog helikoptera na koji niko nije reagirao, a potom se u akciju spašavanja uključio helikopter RS, međutim, zbog specifičnog terena i stijene, taj helikopter je nije mogao spasiti.
"Zato je na koncu intervenirao helikopter EUFOR-a koji inače jedini u BiH radi noćne letove. Akcija je trajala nekoliko sati i pravili smo klasična sidrišta za stijene kao i inače kada spašavamo ljude s ovakvih visina. Žena je 'visila' na nekih 200 metara nadmorske visine", objašnjava Kevelj.
Bruno Grgić iz HPD-a Prenj, pak, naglašava kako je problem ferate na Veležu što se do ozlijeđenog i unesrećenog može doći tek kroz tri sata što ponekad znači isuviše puno izgubljenog vremena kako bi se nekome spasio život.
"Teren je takav da nam treba jako dugo vremena da 'uspostavimo' vezu s kopnom kako bismo nekog spasili", rekao je Grgić.
[facebook_video]https://www.facebook.com/watch/?v=247312351225839[/facebook_video]
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.