Hrvatski mediji o novom sporu u BiH: "U pozadini svega tajni plan za secesiju Republike Srpske"
U Bosni i Hercegovini izbio je novi problem nakon što su se pojačali sukobi o tome ko će provoditi zakon o elektroničkom potpisu. Ministar prometa i komunikacija Edin Forto u utorak, 23. juna, utvrdio je kako je u pozadini tog sukoba prikriveni plan za secesiju Republike Srpske.
Zakon o elektroničkom potpisu BiH je dobila još 2006. godine, no njegova je provedba počela s višegodišnjim zakašnjenjem, ali je odmah izbio sukob o tome ko će izdavati obveznica, odnosno voditi odgovarajući registar.
Vlasti u RS uporno inzistiraju da to pravo pripada entitetima i njihovim institucijama, dok zakon to definira kao pitanje za koje ovlasti ima isključivo država.
Bookstan otvara pitanje koje Sarajevo izbjegava 34 godine: Zašto knjige nisu vraćene u Vijećnicu?
Agencija za zaštitu osobnih podataka BiH, čiji je direktor Dragoljub Reljić – kadar vladajuće stranke u RS-u koja je pod kontrolom Milorada Dodika, početkom sedmice izdala je zabranu Agenciji za identifikacijska dokumenta BiH (IDDEEA) da obrađuje lične podatke građana radi izdavanja obveznica za elektronsko potpisivanje.
Istu je zabranu dobila i Uprava za direktno oporezivanje BiH, pa su sada praktično osporene sve garancije koje su već dobili građani, ali i kompanije koje, koristeći elektroničke potpise, uplaćuju carinske takse.
Prije toga je u Parlamentu RS usvojen zakon kojim se izdavanje obveznica povjerava posebnoj agenciji na entitetskoj razini, čime se derogira državni zakon donesen prije 20 godina.
Ministar Forto u utorak je pred novinarima u Sarajevu ustvrdio kako je ovo puno više od tehničkog pitanja, ocijenivši kako je u pozadini još jedna bitka za opstanak države ili njezin nestanak, prenosi Hina.
"Ovaj napad iz RS-a neće proći", kazao je Forto, dodajući kako BiH mora biti normalna država i ne može dopustiti da entiteti preuzimaju poslove koji pripadaju državi.
Badnjević: "IDDEEA ne osporava zaštitu podataka, ali neće dozvoliti širenje nadležnosti"
Tvrdi kako u RS-u računaju da im je posjedovanje vlastitog digitalnog identiteta od ključnog značaja u slučaju provedbe plana za odcjepljenje, a sve to tek je još jedna u nizu pojava u kojoj taj entitet pokušavaju pretvoriti u državu.
Podsjetio je kako ranije iz RS-a nisu željeli dopustiti ni izmjene državnog zakona o sigurnosti u prometu u kojemu je trebalo definirati skutere kao prijevozno sredstvo.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.