Njemački mediji o protestima u BiH

Radiosarajevo.ba
Njemački mediji o protestima u BiH

Nezaposlenost velika, stanje privrede katastrofalno. U protestima građana protiv vlasti u gradovima BiH došlo je i do sukoba s policijom, izvještavaju njemački mediji, prenosi agencija Fena

U Tuzli je tokom proteklih dana došlo do nereda i sukoba demonstranata s policijom. Demonstranti su palili kontejnere, bacali kamenice na zgradu Vlade Tuzlanskog kantona, piše Süddeutsche Zeitung.

"Policija navodi kako je na proteste izašlo oko 2000 ljudi, dok mediji prenose kako je na ulicama bilo oko 7000 demonstranata. Povod protestima su loše stanje privrede i visoka nezaposlenost. Prema zvaničnim podacima petina od oko 3,8 miliona stanovnika BiH živi u siromaštvu. U Tuzli su proteklih godina zatvorene brojne fabrike. Protesti se nastavljaju u Tuzli, u Sarajevu, ali i u drugim gradovima te države", piše Süddeutsche Zeitung. 

"Lopovi, lopovi", uzvikivali su demonstranti u Sarajevu, gdje su se okupili u znak solidarnosti s građanima u Tuzli. Demonstracije su najavljene i u Republici Srpskoj, u Banjoj Luci, prenosi Die Presse.

"Demonstracije su očito posljedica beznađa koje je prisutno u cijeloj BiH. I dok je Hrvatska primljena u EU, a Srbija počela pregovore o članstvu, slabe su nade u pozitivan razvoj događaja u BiH, procjenjuju strane diplomate u Sarajevu. Privatizacija tuzlanske industrije, koja je uoči rata bila i produktivna i konkurentna na međunarodnom tržištu, potpuno je propala. Tuzla je ustvari bogata: so i ugalj su osnovne sirovine za hemijsku industriju, iz prostranstava pokrivenih šumom je stizalo drveće za drvnu industriju, više firmi je prerađivalo poljoprivredne proizvode. Privatizacija svih ovih pogona, koja je počela 1998. godine, nije donijela željeni novi zamah, nego je doprinijela temeljnom uništenju privrede - više od polovine privatiziranih fabrika je ugašeno. 

Desetine hiljada radnika, koji su na početku imali i dionice u svojim firmama, osjećaju se prevarenim od strane političara i onih koji su bili umiješani u poslove privatizacije. Država koja je devedesetih prošla kroz rat nije podijeljena samo po nacionalnom ključu. Demonstranti smatraju da stranke na vlasti samo poslužuju vlastitu klijentelu iz državne kase, a da se ništa ne čini za budućnost države i naroda", piše Die Presse

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak