Nakon žustre rasprave: Dom naroda FBiH usvojio izmjene Zakona o doprinosima
Na današnjoj redovnoj sjednici Doma naroda federalnog Parlamenta usvojene su Izmjene Zakona o doprinosima.
61 delegat je glasao za Izmjene i dopune Zakona o doprinosima FBiH, dok je jedan delegat bio suzdržan.
Ove izmjene donose smanjenje zbirne stope doprinosa za 13,25 posto, odnosno za pet i po indeksnih poena, odnosno sa 41,5 posto na 36 posto.
Dubravko Barbarić za Radiosarajevo.ba: Želja nam je da se vratimo u Skenderiju, ali...
Naime, smanjuje se stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje na teret poslodavca za tri i po indeksna poena, kao i stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje na teret poslodavca za dva indeksna poena.
Izmjene i dopune dio su seta fiskalnih mjera koje na osnovu svojih programa rada Vlada planira provesti, a posebno se to odnosi na nove zakone o doprinosima i porezu na dohodak.
Vlada kao razloge za donošenje zakona o doprinosima navodi rasterećenje privrede i smanjenje troška za plaće posebno imajući u vidu poslodavce koji će u 2025. godini imati veći trošak zbog isplaćivanja u skladu s Odlukom o iznosu najniže plaće.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.