Mostar: Nakon obilnih kiša, nivo Neretve porastao za 5 metara

Radiosarajevo.ba
Mostar: Nakon obilnih kiša, nivo Neretve porastao za 5 metara

U protekla 24 sata na području Mostara palo je oko 120 litara kiše po kvadratnom metru te je zbog toga došlo do povećanja nivoa rijeke Neretve i njezinih pritoka Radobolje i Bune, kao i porasta nivoa vode na hidroakumulacijama na rijeci Neretvi. 

Kako je saopćeno iz Operativnog štaba Civilne zaštite HNK-a, u pojedinim trenucima nivo rijeke Neretve porastao je za oko 5 metara 

Zbog problema odvoda oborinskih voda u Mostaru, kao i prigradskim naseljima došlo je do plavljenja i blokiranja pojedinih dijelova grada. Najteža situacija bila je u naselju Eksperiment, zatim u Dubrovačkoj, Vukovarskoj, Radićevoj i Ilićkoj ulici te Bakijnoj Luci, dok je Radobolja svojim izlijevanjem ugrozila objekte na Balinovcu. 

Zbog vodene bujice koja se slijevala sa Raške gore, prigradsko naselje Raštani bilo je djelomično poplavljeno, a prilaz blokiran. Poplavljen je veći broj stambenih, poslovnih, podrumskih i garažnih prostora. 

Prema informaciji dežurnog dispečera, vatrogasci su imali oko 50 intervencija na ispumpavanju vode na području grada Mostara. 

Zbog obilne kiše, jučer popodne i na području Konjica bilo je problema u odvijanju saobraćaja, kao i u otežanom protoku oborinskih voda koji su izazvali izlijevanje šahtova u više podruma i objekata. Vatrogasci su u ulici Varda 32 od 21:45 do 00:10 sati imali intervenciju jer je došlo do naglog izlijevanja šahtova u podrume i kuće. 

Trenutni vodostaj Neretve je 581 cm, Trebižata 339 cm, Krupe 173 cm, Bregave 92 cm i Bune 211 cm, stoji u saopćenju.

Pratite forum portala Radiosarajevo.ba - registrirajte se, komentirajte, predlažite teme!

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak