Mogherini: Spremni smo uvesti zapadni Balkan u EU

E. H.
Predstavnici Europske unije zaduženi za proširenje ove unije, posebno kada je riječ o zemljama zapadnog Balkana, danas su u Strasbourgu predstavili Strategiju Europske komisije za zemlje u cijeloj regiji, među kojima je i BiH.

Riječ je o dugogodišnjoj strategiji Europske komisije za zemlje regije, koja predviđa njihov put ka euroatlanskim integracijama do 2025. godine, kada bi neke od zemalja iz regije mogle konačno pristupiti ovoj uniji.

"Ova strategija danas je konkretna europska perspektiva za svih šest naših partnera. Naravno da je jasna potreba da njihovi građani mogu uživati ista prava, zaštitu i mogućnosti koja uživaju i građani Europske unije. Pokazano je kako građani Balkana i njihovi lideri žele uvesti svoje zemlje u Europsku uniju, naravno svaka u svoje vrijeme. Znam da je bilo dosta razgovora o 2025. godini kao datumu ulaska u EU. To nije cilj, to nije krajnji rok, nego perspektiva. Strategija je zato tu kao proces koji je moguće izvršiti, za sve one koji pregovaraju o ulasku u EU", istaknula je Federica Mogherini, visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost.

Ona je dodala i kako danas nije usvojena samo strategija, nego je otvoren put koji će i EU i zemlje Balkana voditi do novih odluka.

"Izvještaj komisije izlazi u aprilu i pojasnit će sve važne teme u vezi sa odnosima EU sa ovih šest zemalja. Mjeseci ispred nas će biti intenzivni i ambiciozni, a ja se nadam da će oni biti i prekretnica EU jer se u njima govori o razvoju EU, koja u budućnosti može imati nove članice. Nas ne mora biti 27 nego i više, ali je potrebno ispuniti određene uslove. Imamo istu spremnost i odlučnost kao i naši partneri. Naša poruka je hajde da ostvarimo sve naše ciljeve, mi smo spremni da uvedemo Zapadni Balkan u EU, ne nekada daleko već za našeg života. Ali za to trebamo nastaviti naš stalni rad", zaključila je Mogherini.

Njen saradnik i  komesar EU za politiku susjedstva i pregovore o proširenju EU Johannes Hahn pojasnio je da je ovo historijska prilika za cijelu regiju, koja se može priključiti uniji.

"Ovo je historijska prilika za cijelu regiju koja pripada Europi i okružena je Europskom unijom. Ima smisla zašto i ova regija treba imati perspektivu u EU, te treba napomenuti da imamo perspektivu za sve zemlje u regiji. Svi u regiji trebaju imati interes da rade na europskim perspektivama i da podržavaju jedni druge. Visoka predstavnica je već govorila o rokovima koje svi spominju. Vrlo je moguće da se jedan ili dva kandidata priključe do 2025. godine, ali potrebno je da se ispune svi uslovi i ispoštuju svi sporazumi. Strategija i svi njeni elementi nisu samo kvazi poziv nego je nešto što zemlje trebaju ispuniti", dodao je Hahn.

On je govorio i o potrebi motiviranja Kosova kako bi se doprinijelo kvalitetnom razvoju dijaloga, te da je to interes i Srbije, i Kosova, i svih zemalja u regiji. Dodao je ipak da strategija nije garant ulaska u EU, nego put u nove poslove.

"Ne govorimo o nekom olakšavanju uslova, ali je indikativno da to može stvoriti neki pozitivan pritisak na političare koji donose odluke u regiji. Velika većina podržava europske integracije i zato je potrebno da oni dobiju ispunjenje svoje želje. Zapadni Balkan i investicije će sada biti otvoreni za mala i srednja preduzeća, te za privatni sektor, ne samo za infrastrukturne projekte. Pred nama je veliki rad, mislim da smo postavili puteve i staze, te mislim da će ovo biti pozitivan dio koji nudi i stvara optimizam. Svi moramo ispuniti svoju domaću zadaću, jer u svim državama članicama postoji neki zamor od proširenja, ali moramo uključiti sve te države da to i njima bude u interesu", pojasnio je Hahn.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak