Mišljenja podijeljena: Da li se časovi u Kantonu Sarajevo trebaju skratiti na 40 minuta?
Ministrica za odgoj i obrazovanje Naida Hota Muminović, prije nekoliko dana najavila je da je poslala dopis u kojem se predlaže da se školski časovi skrate za pet minuta.
Ukoliko se usvoji ova odluka, školski časovi bi trajali 40 minuta, a ne 45 minuta kao do sada.
Ova vijest je izazvala mnogobrojne reakcije kod građana, a građani su se pitali koje je obrazloženje za ovakav prijedlog.
Masakr na Cetinju: Majka ranjena uspjela da spasi dijete od ubice
Ministrica Hota-Muminović objasnila zašto bi školski čas trebao trajati 40, a ne 45 minuta
S ovim upitom, redakcija portala Radiosarajevo.ba kontaktirala je Merimu Bećarević, predsjednicu Udruženja Vijeća roditelja Kantona Sarajevo.
Bećarević nam je kazala da je Vijeće roditelja u pregovorima s ministricom Hota, te da još uvijek nemaju konačan stav na ovu diskusiju.
"Potrebno nam je više informacija i analiza struke kako bismo mogli doći do konačnog mišljenja", kazala je Merima Bećarević za portal Radiosarajevo.ba.
Resorno ministarstvo predlaže: U osnovnim školama u KS čas treba trajati 40 minuta
Pored toga, kazala je i da su roditelji podijeljenog mišljenja, te je ponovo napomenula da je potrebno više podataka kako bi se roditelji odlučili za jednu ili drugu stranu.
"Roditelji su uvijek za kvalitetno obrazovanje" kazala je predsjednica Udruženja i dodala je da je potreban plan, te da je glavni problem da li će se skračivanje časova vezati za godišnji plan i program.
Učenici iz BIH imaju manji broj sati nastave
Ovim povodom oglasio se i UNICEF, agencija Ujednjenih nacija koja skrbi o kvaliteti životnog standarda djece i omladine, te su naglasili da učenici i učenice u Bosni i Hercegoini svakako pohađaju manji broj sati nastave u obaveznom obrazovanju od vršnjaka/inja u susjednim zemljama.
"Bosna i Hercegovina ima ukupno vrijeme nastave koje je jedno od najkraćih u poređenju sa susjednim zemljama, a uz istu količinu obaveznog obrazovanja, naročito na nivou osnovnog obrazovanja.
Dužina trajanja nastave je važan pokazatelj mogućnosti koje učenici/e imaju za učenje. I mjesto gdje se učenje odvija može utjecati na ishode učenja učenika/ca, jer oni obično postižu bolje rezultate ako visok postotak vremena učenja provedu u okviru redovnih školskih časova", naveli su, između ostalog, iz UNICEF-a.
S obzirom na to da su mnogobrojna pitanja postavljena nakon dopisa koji je uputila ministrica Hota Muminović odlučili smo kontaktirati i nju direktno Međutim, ministrica danas nije odgovarala na naše pozive.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.