Ministar Ramić otvorio put u herojskom naselju Večići kod Kotor-Varoši
Ramić je u Večićima posjetio spomen-obilježje i pročio fatihu u znak sjećanja na 168 ubijenih Bošnjaka u tom selu tokom agresije.
Tokom posjete Večićima federalni ministar je svečano otvorio lokalni put, koji je asfaltiran sredstvima Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, a neposrednu korist će imati oko 300 povratničkih domaćinstava u ovom selu.
"Samo u Hrvaćanima i Večićima trenutno živi oko hiljadu bošnjačkih povratnika. Kada tome dodamo Vrbanjce, Gariće, Šiprage, samo gradsko područje i druge mjesne zajednice, ovdje imamo jednu vitalnu povratničku zajednicu, koja garantuje opstanak multietničnosti u ovom kraju. To zaslužuje pažnju i podršku svih institucija. Povratnička zajednica je uputila zahtjev prema nama za gradnju ovog puta i taj projekat je realiziran. Snaga zajednice je u jakoj povezanosti njenih dijelova", kazao je Ramić.
Dodao je da je Ministarstvo posebnu pažnju posvetilo izgradnji putne infrastrukture u prethodnom periodu, jer je spajanje povratničkih zajednica međusobno, te s urbanim centrima od najvećeg značaja.
"Kada nemate putnih veza, to se reflektuje na sve druge životne sfere, od obrazovanja, posla do zdravstva i kulture. Ovaj put nam jako znači, te uime povratnika u Večićima, zahvaljujemo Federalnom ministarstvu i ministru Ramiću za podršku povratnicima u ovom kraju", kazao je Muhamed Mehmedović iz Udruženja za održivi povratak, suživot i toleranciju i Kotorvaroškoj dolini.
Ramić je posjetio i Osnovnu školu 1. mart u Vrbanjcima, gdje se kroz razgovor sa školskim osobljem upoznao s problemima i potrebama đaka povratnika.
On se tokom posjete susreo i s predstavnicima Medžlisa Islamske zajednice Kotor-Varoš i udruženja povratnika u toj sredini, a razgovarano je o dosadašnjoj saradnji, problemima i izazovima s kojima se suočava povratnička populacija, te budućim planovima i projektima Ministarstva na području te općine, saopćeno je iz Službe za odnose s javnošću Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.
Zaboravljeni heroji Večića
U proljeće 1992. snage bosanskih Srba su započele etničko čišćenje u cijeloj Bosanskoj krajini. Bošnjaci i Hrvati su masovno ubijani, a preostali su prognani. Njihova naselja su do temelja devastirana, a tako je bilo i u ostalim dijelovima vrbanjske doline, od Kruševa Brda do ušća rijeke u Vrbas.
Zahvaljujući zaštićenosti nepristupačnog klanca Cvrcke, Većići i okolna naselja u općini Kotor-Varoš najduže su odolijevali neravnopravnim napadima, a zatim su se, uz ogromne žrtve, povukli prema travničkoj teritoriji.
Iako u potpunom okruženju, Većićani i pridošli prognanici iz okolnih sela, organizirali su snažan otpor suprotstavljajući se višestruko nadmoćnijem neprijatelju.
Nakon šest mjeseci teških borbi, opterećeni velikim brojem ranjenika i civila, s minimalnim kolicinama hrane i municije, oko 500 boraca iz Večića, uz koje je bio i jedan dio civila, krenuo je 1. novembra 1992. godine u proboj.
Ukupno je tokom proboja nestalo 175 osoba čija sudbina ni do danas nije utvrđena.
Sva okolna hrvatska i bošnjačka sela su devastirana, a lokalno stanovništvo ubijano ili protjerano. Za zločine nad stanovnicima spomenutih naselja još niko nije osuđen, usprkos brojnim dokazima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.