Malinari u FBIH neće biti oštećeni
Poručili su to danas iz Udruženja proizvođača, prerađivača, otkupljivača i izvoznika jagodičastog voća Privredne komore FBiH (PK FBiH).
U komunikaciji sa resornim ministarstvom poljoprivrede FBiH, te Parlamentom FBiH, kako navode iz tog udruženja, jasno je dato do znanja da je objektivno očekivati nižu otkupnu cijenu u ovoj godini u odnosu na prethodnu godinu. U ovom slučaju zatražena je podrška Vlade FBiH prema proizvođačima.
"Preporučujemo proizvođačima maline da nastave sa radom kako bi se povećale količine i poboljšao kvalitet maline, te da ne nasjedaju na parcijalne ocjene i procjene saveza, udruženja i drugih interesnih grupa koji ih pozivaju na bojkot otkupa, jer to zaista nije u njihovom interesu", stoji u saopćenju Udruženja proizvođača, prerađivača, otkupljivača i izvoznika jagodičastog voća PK FBiH.
Nakon nepovoljnih vremenskih uslova koje je donijela 2017. godina, kako se dodaje u saopćenju, objavljena akontativna cijena može izazvati negativan psihološki efekat proizvođačima, ali bitno je naglasiti da akontativna cijena ne znači da će finalna cijena maline biti približna tom iznosu, te kao takva ne treba da izazove bojaznost kod proizvođača.
" Objavu akontne cijene treba shvatiti kao akontaciju za troškove, a nikako kao cijenu otkupa. Cijena otkupa će se formirati na osnovu uslova tržišta i sigurno je da neće niko biti oštećen u tome smislu. Cijena može biti viša, a i niža od prošlogodišnje cijene. Preporučujemo svim proizvođačima da se obavezno prijave za sve vrste poticaja na općinskom i kantonalnom nivou kao i za paušalnu naknadu. U slučaju potrebe, zajedničim snagamo ćemo nastupiti za podršku i Vlade FBiH", navodi se u saopćenju.
Iz Udruženja proizvođača, prerađivača, otkupljivača i izvoznika jagodičastog voća PK FBiH napominju da je pad izvoznih cijena maline u 2016. godini imalo za posljedicu nekonkurentnost naše maline na svjetskom tržištu, te ogromne finansijke gubitke otkupljivača i izvoznika, a sve zbog visoko plaćene akontne cijene proizvođačima i nemogućnosti da se ta cijena usaglasi sa uslovima tržišta.
"Svjesni činjenice da u slučaju ponavljanja situacije iz 2016. godine (''kupi skuplje a prodaj jeftinije'') praktično bi značilo bankrot otkupljivača i izvoznika, a samim tim i uništenja sektora jagodičastog voća, Udruženje otkupljivača i izvoznika koristi sve svoje resurse i mogućnosti da se spasi i održi nivou dostignutog razvoja proizodnje maline", dodaje se u saopćenju.
Bosna i Hercegovina sa proizvodnjom maline više od 25.000 tona je na 8. mjestu proizvođača u svijetu i sa 6,7 posto učestvuje u ukupnoj svjetskoj proizvodnji maline. Sa ovim udjelom u svjetskom tržištu, BiH je država koja preuzima cijene od drugih, kako kupovne tako i prodajne.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.