Majke Srebrenice uputile pismo javnosti: Molimo vas, nemojte nas izdati sada
Godinama smo vjerovale da su možda negdje i da su živi. Godinama smo ponavljale iste rečenice - ost'o u Potočarima i otiš'o preko šume. Sve dok nije obavljena prva dženaza u Potočarima. Nada da su živi umrla je.
Ovim riječima počinju svoje pismo predstavnice Pokreta majki enklava Srebrenica i Žepa, Udruženja „Srebreničke majke“, Udruženja porodica šehida i poginulih boraca Srebrenice i Udruženja „Žene Srebrenice“. One su uputile zajedničko otvoreno pismo institucijama i predstavnicima međunarodne zajednice da pruže pomoć kako bi u Srebrenici bio izabran kandidat iz reda bošnjačkog naroda za načelnika.
„Pomirile smo se sa sudbinom. Naši su sinovi, muževi, očevi, braća... zaspali vječnim snom. Memorijalni centar Potočari i bijeli nišani na kojima su ispisana njihova imena sada su njihov trajni dom, m¡esto gdje su duše našle vječni smiraj.
Memorijalni centar Potočari postao je i naše utočište. Bježimo među bijele nišane stalno. Pričamo sa svojom djecom, muževima, očevima, braćom. Imamo sada, barem većina nas, mjesto gdje znamo da možemo otići i proučiti im Fatihu. Zbog njih smo se i vratile u svoju Srebrenicu. Ne možemo ih ostaviti same. Moramo biti s njima, jer oni su živi, samo vi to ne znate. A oni znaju da smo tu, i da ne idemo od njih.“
„Ali, sada nas je strah. Bojimo se da će naša djeca, braća, muževi, očevi, ostati bez nas. Da će njlhov dom, Potočari biti prepušten zaboravu. Bojimo se, jer se kao kandidat za naćelnika prijavio mladić, Mladen Grujičić koji poručuje ¢uje da nikada neće priznati genocid. Mladić koji dovodi u pitanje na koji su način naši sinovi ubijeni. Bojimo se da će zbog političkih igara pobijediti na izborima. Šta će onda biti s našom djecom, s njihovim domom Potočarima?“
Srebreničanke pitaju Mladena, koji je istih godina kao i njihovi sinovi koji su zvjerski mučeni i ubijeni, može li mirno kao čovjek spavati kada svaki dan prođe kraj Potočara i gleda bijele nišane, nijeme svjedoke srebreničkog genocida?: „Zna li on šta su nama naša djeca i mrtva! Zna li da nam je još jedino to preostalo u našim životima, da odlazimo na mezarje i pričamo s njima?“
„Znaju li srpski političari u Republici Srpskoj šta nama majkama znače Potočari i koliko nam znači kada dođemo našem Ćamilu i obratimo se za pomoć? Pitamo srpske političare imaju li majke? Znaju li kako majku duša boli za njenim ubijenim djetetom? Pitamo ih kako da se ne daj Bože ako Mladen dođe za načelnika obratimo njemu koji negira da su naša djeca ubijena u planskom genocidu koji oni ne žele priznati? Ima li snage i obraza pogledati nas u oči i reći nam da ne vjeruje u haške presude, ali i presude Suda BiH.
Žele li to predlaganjem samo jednog kandidata i nastojanjem da on pobijedi u gradu gdje su ubili 8.372 Srebreničanina, nas majke otjerati od naše djece, razdvojiti nas. Żele li nam oduzeti jedino što imamo – bijele nišane. Izgubile smo sve što smo imale. Ostali su sam samo Potočari“, stoji u pismu.
Udruženja koja okupljaju žrtve genocida traže od svih preživjelih Srebreničana da stanu u zaštitu Memorijalnog centra Potočari kao mjesta odakle širimo istinu o genocidu. Majke Srebrenice poručuju da je važno da svi građani i građanke Bosne i Hercegovine vrijednosno budu uz politike koje se bore za povratak, protiv mržnje i protiv negiranja činjenica. Konačno, pozivaju sve Srebreničane i Srebreničanke da ispune svoju obavezu, registruju se na vrijeme i glasaju na izborima kako bi glasačkim listićima odbranili svoju Srebrenicu, sve one koje su tek rođeni i živjet će u Srebrenici, istovremeno čuvajući sjećanje na bijele nišane i ubijene u srebreničkom genocidu.
„Molimo Ured visokog predstavnika, Američku ambasadu u BiH i sve ambasadore u našoj zemlji da shvate dok je još vrijeme, da u Srebrenici načelnik mora biti Bošnjak. Niste dozvolili poseban status Srebrenice kada smo tražile. Prihvatile smo bolnu istinu. Srebrenica ostaje u sastavu entiteta RS. Evropa nas je izdala 1995. godine. Ujedinjene naci¡e su nas izdale 1995. Zbog toga danas nisu živa 8.372 Srebreničana. Nema 8.372 glasa na izborima. Zato vas molimo, nemojte nas izdati sada! Znamo da možete utjecati na srpske političare, znamo da možete pomoći nama majkama da ne izgubimo ponovo našu djecu!
(...)Memorijalni centar Potočari otvorio je bivši američki Bill Clinton. Dolazili su na dženaze brojni svjetski zvaničnici, odavali počast žrtvama genocida. To smo shvatile kao poruku da nikada nećemo biti ostavljene i izdane. Da nećemo više ni naša mrtva djeca ni mi biti žrtve politike. Zato, ako nam ne želite pomoći, kažite to javno, i nemojte molimo vas onda više dolaziti nikada u Potočare. Ni na dženaze kojih će još biti, jer nismo našle kosti naše djece, ni na obilježavanje godišnjica srebreničkog genocida. Nemojte dolaziti više nikako. Znat ćemo onda da smo još jednom izdane. Ništa drugo nam neće preostati nego napustiti Srebrenicu, napustiti našu djecu.“
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.