Lijepe vijesti: Ukrcali se prvi putnici, Sarajevo i Ploče ponovo povezani željezničkim saobraćajem
Prvi putnici ovosezonske željezničke lijine Sarajevo-Ploče jutros su u 7:15 sati krenuli sa stanice u Sarajevu, a planiran dolazak u Ploče je u 10:36 sati.
Iz Željeznica Federacije BiH su za portal Radiosarajevo.ba kazali da od danas, 2. juna do 27. augusta ponovo uvode liniju Sarajevo-Ploče-Sarajevo.
"S obzirom na to da je u prošloj godini u periodu od 1. jula do 11. septembra u dane petak, subota i nedjelja vladao veliki interes putnika za putničku liniju Sarajevo-Ploče-Sarajevo, Željeznice Federacije BiH i HŽ Putnički prijevoz planirali su u Redu vožnje 2022/2023. godine ponovno saobraćanje jednog para brzih vozova na relaciji Sarajevo-Ploče-Sarajevo i to u periodu od 2. juna do 27. augusta 2023. godine u dane petak, subota i nedjelja", rekli su iz Službe za odnose s javnošću ŽFBiH.
Ostalim danima voz će, kako kažu, po redu vožnje saobraćati na relaciji Sarajevo-Čapljina-Sarajevo.
Oglasio se Vico Zeljković povodom izgradnje nacionalnog stadiona
Istakli su da ŽFBiH ne planiraju uvesti proširenu ponudu kakvu su putnici imali 2019. godine.
Možemo li ove godine vozom do mora: Iz Željeznica FBiH odgovorili hoće li uvesti sezonsku liniju
"Iz navedenih razloga, Željeznice FBiH nisu planirale uvoditi proširenu ponudu za putnike kakvu su imale u periodu od 15. juna do 31. augusta 2019. godine kada su putnici voza Sarajevo-Čapljina u stanici Čapljina mogli ostvariti vezu na autobusku liiju za Neum, Makarsku i Split", navodi se u odgovoru na upit portala Radiosarajevo.ba.
Cijena karte u jednom smjeru iznosi 25 KM. Povratna karta košta 41,40 KM i važi mjesec dana.
Putnici koji ostvaruju pravo na povlasticu od 30 posto (studenti, novinari, penzioneri i grupe od preko 6 odraslih putnika) kartu u jednom pravcu plaćaju 18,60 KM, a povratnu 37,20 KM.
Putnici koji ostvaruju pravo na povlasticu od 50 posto (djeca od 4 do 12 godina, slijepa lica i njihova pratnja, grupe od preko 30 odraslih putnika) kartu u jednom pravcu plaćaju 14,30 KM, a povratnu 28,60 KM.
Pruga Sarajevo - Ploče puštena je u promet 29. novembra 1966.
Prugu od Sarajeva do Ploča započela je Austro-Ugarska, nastavila Kraljevina Jugoslavija, a završila SFRJ. Pruga je bila izgrađivana u više etapa i bila je jedan od najvećih saobraćajnih i infrastrukturnih projekata prošloga vijeka.
Duga je skoro 200 kilometara, sa 27 željezničkih stanica, 71 mostom i 106 tunela. Tuneli su dugi oko 37 kilometara, a među njima je, s preko tri kilometra, najduži tunel Ivan, prokopan kroz istoimenu planinu.
Pruga Sarajevo - Ploče puštena je u promet 29. novembra 1966. godine povodom proslave Dana Republike SFRJ, a službeni promet s voznim redom započeo je 1. decembra iste godine.
Zbog ratnih događanja 3. aprila 1992. godine u 10:42 sati u stanicu Ploče stigao je posljednji putnički voz iz Sarajeva (Zagreb - Ploče), a 7. maja 1992. godine u 12:45 sati otpremljen je posljednji teretni voz prema Sarajevu - nakon čega je nastupio potpuni prekid saobraćaja iz Ploča prema Mostaru i Sarajevu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.