Kovačević: Iznosi plaća funkcionera su od javnog značaja, ne smiju se kriti
Agencija na čijem čelu se nalazi Kovačević pripremila je za narednu sjednicu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH izvještaj o radu za prošlu godinu. U njemu stoji da javni sektor ne može uživati zaštitu ličnih podataka kao privatne osobe kada su u pitanju lična primanja i njihove plaće.
Kovačević ističe da su u proteklim godinama institucije proizvoljno tumačila odredbu Zakona o zaštiti ličnih podataka kada su u pitanju plaće, te su, posebno medijima, onemogućavali pravo na pristup informacijama.
Uprkos jasnim odredbama Zakona, Kovačević ističe da su mnoge institucije na svim nivoima BIH kršile odredbe o ličnim podacima građana.
"S druge strane, svijest građana da ove devijacije prijavljuju je veća. Mi imamo redovnu liniju gdje zaprimamo prijave građana", kazao je Kovačević.
Nadzor su proveli u 47 kompanija koje pružaju telekomunikacijske usluge koje su od korisnika usluga tražile jedinstveni matični broj i kopiju lične karte. Iz Agencije su naveli da to nisu trebali uraditi.
U 2016. Agencija je zaprimila 113 prigovora od građana, a protiv institucija je podneseno 56.
Među usvojenim prigovorima su oni koji se odnose na MUP SBK-a, Federalni zavod PIO, Treću osnovnu školu Ilidža, KJKP Vodovod i kanalizacija, Grad Tuzla, JU Osnovna škola Alija Nametak, KJKP GRAS. Zanimljivo je da je i MUP USK-a prekršio Zakon, i to zbog objavljivanja imena i prezimena počinioca krivičnog djela a sve radi emitiranja priloga na FTV-u.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.