Koliko će ove godine koštati Dodikova parada: Vrtoglava cifra za proslavu neustavnog 9. januara

13
Radiosarajevo.ba
Koliko će ove godine koštati Dodikova parada: Vrtoglava cifra za proslavu neustavnog 9. januara

Manji bosanskohercegovački entitet RS obilježava neustavni 9. januara obilježava. Takozvana proslava počinje 8., a završava 10. januara s centralnom manifestacijom u Banjoj Luci.

Ovog puta parada će proći bez prisustva predsjednika RS i lidera SNSD Milorada Dodika, koji će biti odsutan zbog zdravstvenih razloga.

Za ove namjene, kako se navodi u tenderu, kabinet predsjednika RS-a namjerava da potroši čak 555.000 KM bez PDV, javlja SrpskaInfo.

Javni servis Crne Gore ugostio člana (pro)ruskih Noćnih vukova: Vukčević guslao za Božić

Na tenderu se traži jedan ponuđač, a rok za preuzimanje javnog poziva ističe danas.

Treba podsjetiti i to da je za usluge organizovanja proslave neustavnog Dana RS prošle godine potrošeno 408.000 KM bez PDV, dok je za za medijsku kampanju potrošeno još dodatnih 240.000 KM, bez PDV.

RS slavi zločine: Ovo im je program za proslavu neustavnog 9. januara

Ukupan budžet za proslavu neustavnog 9. januara u 2023. godini je iznosio 458.816 KM, a godinu ranije 637.400 KM.Proslava u 2021. godini, usljed pandemije virusa korona, izvedena je u znatno "skromnijem" aranžmanu i koštala je preko 300.000 KM (ugovor je bio na 328.640 KM), dok je ona iz 2020. bila nešto skuplja i koštala je skoro 420.000 KM (417.555 KM bez PDV).

Podsjetimo, 9. januara 1992. godine u Sarajevu je tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH, donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar Bosne i Hercegovine, a sa ciljem da je pripoji Jugoslaviji, koja se tada raspadala.

Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, kasnije osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina. U donošenju te deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata. Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u Bosni i Hercegovini, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom.

Ustavni sud tadašnje Republike BiH donio je 28. februara 1992. Odluku kojom se poništavaju i spomenuta deklaracija, kao i Ustav Srpske Republike BiH koji je spomenuta skupština donijela.

Ustavni sud BiH je u novembru 2015. godine donio odluku prema kojoj je član Zakona o praznicima RS-a koji govori o Danu RS-a neustavan.

Ako slavite ovaj neustavni dan, preporučujemo da pročitate tekst OVDJE.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (13)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak