Junuzović-Kaljić: Do sada zabilježena 234 slučaja zaraze djece u Sarajevu

Radiosarajevo.ba
Junuzović-Kaljić: Do sada zabilježena 234 slučaja zaraze djece u Sarajevu

Na jučerašnjoj press konferenciji Kriznog štaba Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo govorila je i Amra Junuzović-Kaljić, članica Štaba, koja se posebno osvrnula na broj zaražene djece i maloljetnika od koronavirusa u Sarajevu.

Prema njenim riječima, u Sarajevu su do sada registrovana 234 slučaja zaraženih osoba ispod 18 godina. Oni čine 7,1 posto oboljelih, pri čemu je ova kategorija podijeljena na tri dobne grupe: 0-6 godina - 74 slučaja, 7 do 14 godina – 87 slučajeva te od 15 do 18 godina – 72 slučaja. Kliničke slike većini slučajeva (92 posto) su asimptomatske ili blage kliničke slike.

"Posebno vodimo računa o djeci koja su hronično bolesna, koja imaju srčane anomalije, imaju maligne ili metaboličke bolesti i sl. S njima moramo biti posebno oprezni. Kod djece se javlja povišena tjelesna temperatura, loš opći osjećaj, malaksalost, kašalj, a teža klinička slika podrazumijeva otežano disanje i ona zahtijeva složeniju terapiju", kazala je ovom prilikom Junuzović-Kaljić.

Za razliku od odraslih, ona dodaje da djeca razvijaju i crijevne infekcije koje su praćene temperaturom, dijarejom i povraćanjem.

"U tinejdžerskoj dobi zabilježili smo i gubitak čula mirisa, a tu su i upale pluća koje, srećom, prolaze bez većih komplikacija. Bitno je istaći i to da kod osoba mlađih od 18 godina od početka pandemije nisu zabilježeni smrtni slučajevi. Zdravstvena zaštita djece je organizirana tako da je prilagođena pandemijskim uvjetima. U primarnoj zdravstvenoj zaštiti su timovi pedijatara na usluzi oboljeloj djeci, a prilagođavanje uvjetima pandemije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti podrazumijeva i smanjivanje grupnih dolazaka pacijenata, već davanje savjeta telefonom", istakla je.

S ciljem dodatne zaštite djece, govori kako su formirane posebne febrilne ambulante koje služe za pružanje njege djeci koja su pod sumnjom da su zaražena koronavirusom.

"Djeca najčešće dobijaju koronavirus od roditelja ili nekoga ko je blizak porodici kojoj dijete pripada. Zaraženo dijete je u izolaciji. Što se tiče težih kliničkih slučajeva, kojih je doista malo, djeca se na hospitalizaciju šalju na Pedijatrijsku kliniku KCUS-a i Opće bolnice. Izuzetno je važno reći kada su djeca u pitanju to da je ovo opterećenje zdravstvenog sistema dovelo do redukcije vakcinacije te ovim putem pozivamo roditelje da vakcinaciju djece obavezno upotpune", zaključuje Amra Junuzović-Kaljić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak