Jesu li brane na Neretvi sigurne zbog ogromne količine otpada? Evo šta kaže jedan od direktora
Poplave na području hidroelektrana (HE) na Neretvi su nanijele ogromne količine otpada i materijala od bujičnog nanosa u hidroakumulacije. U toku je uklanjanje otpada na području HE na Neretvi, a prema prvim procjenama trebat će više od mjesec dana da se sav otpad ukloni.
Procjenjuje se da je u rijeci Neretvi oko 50.000 kubika otpada, a zaustavljaju ga brane hidroelektrana pa je posao vađenja počela Elektroprivreda BiH angažiranjem raspoložive mehanizacije i ljudstva iz HE na Neretvi, i uz pomoć Civilne zaštite.
Direktor podružnice HE na Neretvi Elektroprivrede BiH Nijaz Begić u izjavi za Fenu je kazao kako se akumulacija čudno ponaša te da je teško procijeniti koliko će točno vremena trebati da se naplavina očisti i ukloni.
Bit će sve hladnije, a evo kad i gdje će biti snijega: FHMZ objavio prognozu za BiH do 29. novembra
"Vjetar je razvukao otpad do mosta Begića i Begovića. Imamo jedan čamac, koji prikuplja otpad da bi stroj to lakše kupilo. Koliko će još nanosa doći ne znamo, i sigurne procjene koliko će trajati uklanjanje otpada ne može nitko dati. Bojim se da će na ovaj način uklanjanje trajati mjesec dana sigurno", kazao je Begić.
Prema njegovim riječima, otpad se kupi uz branu, a vadi se pažljivo i zbog činjenice da se još traga za nestalim osobama.
Begić je naveo kako naplavine nisu napravile štete na opremi u HE Neretva.
Jeziva analiza stručnjaka: "Ako pukne brana na Neretvi, nestat će sva naselja do Jadranskog mora"
Što je tiče sigurnosti brana, kako je naveo, one su stabilne i sigurne tako da nema mjesta bojazni.
"Brane su potpuno stabilne, a upravljanje sustavom HE na Neretvi se odvija normalno", istaknuo je Begić.
Više o poplavama u Bosni i Hercegovini čitajte na portalu Radiosarajevo.ba na linku OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.