I Dom naroda BiH usvojio Zakon o sprečavanju sukoba interesa, ispunjen jedan uslov ka EU
Dom narod Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na hitnoj sjednici održanoj danas, 8. marta, usvojio je Prijedlog zakona o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou Bosne i Hercegovine čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.
Ovaj zakon je jedan od prioriteta koje je Europska unija postavila kao uslov za otvaranje pregovora za članstvo Bosne i Hercegovine, a sada može stupiti na snagu nakon objavljivanja Zakona u Službenim novinama BiH.
Cilj zakona je sprečavanje sukoba interesa u vršenju javnih dužnosti u institucijama na nivou BiH, odnosno uklanjanje privatnih utjecaja na donošenje odluka, jačanje integriteta, objektivnosti, nezavisnosti, nepristranosti i transparentnosti u vršenju javne dužnosti, prevencija i borba protiv korupcije, te jačanje povjerenja građana u institucije BiH.
Salkić uputio zahtjev visokom predstavniku u BiH: "Javnost zaslužuje objašnjenje"
Predloženim zakonom, uz široko definiran sukob interesa u skladu sa standardima Vijeća Europe, precizirane su obaveze i odgovornosti nosilaca javnih funkcija, nespojivosti u vršenju druge funkcije ili posla uvođenjem jasnih i jedinstvenih pravila koja ograničavaju vršenje više funkcija ili poslova.
Predloženim zakonskim rješenjem predviđeno je osnivanje Komisije za odlučivanje o sukobu interesa u institucijama na nivou BiH, sa sjedištem u Istočnom Sarajevu.
Definirano je da Komisija ima sedam članova koje imenuje Parlamentarna skupština BiH. Članovi Komisije se imenuju na osnovu kompetencija, ugleda i stručnosti. U postupku imenovanja Parlamentarna skupština BiH osigurava da sastav Komisije odražava jednaku zastupljenost Bošnjaka, Hrvata i Srba, kao konstitutivnih naroda, uz osiguranje jednog člana ostalih, u skladu s Ustavom BiH.
Precizirano je da za člana Komisije ne može biti imenovana osoba koja je nosilac javne funkcije, te da se članovi Komisije biraju na osnovu javnog oglasa.
Predloženim zakonom su propisane i mjere koje Komisija može izreći nosiocu javne funkcije za povrede ovog zakona, a to su: opomena; novčana kazna u iznosu od 1.000 do 20.000 KM; inicijativa za razrješenje dužnosti i poziv za podnošenje ostavke.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.