Hodočašće u doba pandemije: Nepoznanice u vezi s odlaskom na hadž s Balkana

0
Anadolija
Hodočašće u doba pandemije: Nepoznanice u vezi s odlaskom na hadž s Balkana

Ovogodišnji obredi hadža počinju 11. jula, ali još uvijek zbog pandemije koronavirusa koja je pogodila veći dio svijeta pa tako i Saudijsku Arabiju, javnost još nije upoznata na koji način, u kakvim uvjetima i pod kojim mjerama će biti organiziran hadž ove godine.

Nadležne vlasti u Saudijskoj Arabiji još uvijek nisu zvanično saopćile u kojoj formi će se ove godine organizovati hadž, ali prema trenutnim uvjetima izazvanih pandemijom sve upućuje na to da će hadž biti organiziran dosta drugačije nego svih ranijih godina.

Novinari Anadolu Agency (AA) su tim povodom razgovarali s nadležnim vjerskim zajednicama na Zapadnom Balkanu kako bi javnost bila detaljnije upoznata o spremnosti i kapacitetima domaćih vjerskih ustanova za organizaciju hadža u novonastalim okolnostima pandemije.

Bez zvaničnih obavještenja

Sadžid Ramić, rukovodilac Ureda za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, izjavio je da još uvijek od saudijskih institucija nisu dobili zvanične informacije o organizaciji hadža za ovu godinu.

Ured za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u BiH do ovog momenta od nadležnih institucija Kraljevine Saudijske Arabije, konkretno Ministarstva za hadž i umru, koje je nadležno za organizovanje hadža, zvanično nije dobio bilo kakvu informaciju o pitanju organizacije hadža za 2021. godinu. U tom smislu, nismo dobili bilo kakvu informaciju koja se tiče pitanja vakcinacije, obaveznosti ili neobaveznosti, budućih hadžija za ovu godinu”, kazao je Ramić.

Podsjetio je da se prethodnih dana u BiH i u nekim svjetskim medijima pojavila informacija da je ministar zdravlja Saudijske Arabije dao nalog da se buduće hadžije moraju obavezno vakcinisati kako bi mogli obaviti hadž.

Uvidom u saudijske medije utvrdili smo da je došlo do određene pogrešne interpretacije ministra. Radi se o tome da je u tom cirkularnom pismu ministar zdravlja Saudijske Arabije naložio svim institucijama koje su uključene u organizaciju hadža da osoblje i službenici koji će raditi na poslovima hadža, od ulaska do izlaska hadžija, da će oni biti obavezni da se vakcinišu. Da li će u tom smislu bosanskohercegovačke i općenito druge hadžije biti obavezni da se vakcinišu, pred nama je da vidimo u skladu s instrukcijama koje očekujemo da nam dođu iz Saudijske Arabije”, rekao je Ramić.

Ipak, u slučaju da dobiju informaciju da je potrebna vakcinacija protiv COVID-19 za buduće hadžije, istakao je da bi tražili i očekivali razumijevanje, podršku i pomoć bh. vlasti.

“U tom slučaju, s obzirom na situaciju kod nas u Bosni i Hercegovini, Ured za hadž i umru će iznalaziti načine da na svaki mogući način olakša našim budućim hadžijama da što lakše dođu do vakcine i u tom smislu nadam se da ćemo imati razumijevanje i pomoć od strane naših zdravstvenih vlasti u Bosni i Hercegovini”, kazao je Ramić za AA.

Sporazum nije potpisan

Naglasio je da su, u skladu s ustaljenom praksom, svi uredi za hadž u svijetu u zemljama iz kojih dolaze hadžije već trebali potpisati sporazum s Ministarstvom za hadž i umru Saudijske Arabije, ali se to još nije desilo.

“Tim sporazumom se uređuju neke temeljne postavke organizacije hadža za tu konkretnu godinu. Tim sporazumom se, između ostalog, definiše i broj ili kvota hadžija za tu godinu iz konkretne zemlje. S obzirom na činjenicu da taj sporazum još nije potpisan, ne možemo govoriti o broju ljudi koji će moći obaviti hadž ove godine”, kazao je Ramić, dodajući da zbog nepotpisivanja sporazuma još nije poznata ni cijena hadža za ovu godinu.

Ministarstvo za hadž i umru Saudijske Arabije je institucija nadležna za kompletnu organizaciju hadža i oni će urede za hadž u narednom periodu obavijestiti o svim zahtjevima i uvjetima kada je u pitanju organizacija obreda hadža.

“Prije nego što dobijemo od njih bilo kakvu informaciju nismo u prilici i ne možemo ulaziti uopće u konkretnu realizaciju bilo kojeg segmenta organizacije hadža. U tom smislu bih zamolio i naše vjernike, koji nam svakodnevno šalju pitanja, za jednu vrstu strpljivosti, sabura i razumijevanja trenutne situacije kako kod nas tako i u svijetu i u Saudijskoj Arabiji. U tom smislu, da imamo razumijevanje i za vlasti Saudijske Arabije koje preuzimaju na sebe odgovornost organizacije hadža i tako preuzimaju veliku odgovornost za zdravlje i živote muslimana i svih drugih ljudi”, rekao je Ramić, napominjući da se u svakom momentu situacija u vezi sa pandemijom može promijeniti, što bi utjecalo i na samu organizaciju hadža.

“Da li će ove godine biti hadža na način kako je to standardno ili će biti kao što je bilo prošle godine zavisi o situaciji i epidemiološkim prilikama u Saudijskoj Arabiji i općenito u svijetu i od prilika u svakoj pojedinačnoj zemlji. Za očekivati je da ako neka zemlja bude problematična epidemiološki, ne bi nas trebalo iznenaditi da vlasti Saudijske Arabije toj konkretnoj zemlji zabrane ulazak njihovih hadžija u Saudijsku Arabiju. Sve su to opcije. Kako će na kraju biti, možemo slobodno kazati da će se procjena Saudijske Arabije temeljiti na epidemiološkim prilikama u dato vrijeme”, kazao je Ramić.

Spremni za organizaciju odlaska

Na kraju je poručio da je Ured za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini svakako spreman u svakom smislu organizovati putovanje budućih hadžija.

“U skladu s brojem koji nam bude dopušten i u skladu sa svim ostalim mjerama koje će nam biti nametnute od stane Ministarstva za hadž i umru Saudijske Arabije, mi smo kao Ured spremni u svakom smislu, tehnički, bilo kako, organizovati putovanje naših hadžija iz Bosne i Hercegovine. Na koji će to način biti, sigurno da će biti u vanrednim prilikama i da će biti drugačije nego svih ranijih godina”, istakao je Ramić za AA.

Prema njegovom mišljenju, s obzirom da je za umru predviđeno ograničenje od 18 do 50 godina, za očekivati je da će takvo ograničenje biti i za hadž, ali to opet zavisi o odluci nadležnih institucija Saudijske Arabije.

Kvota za hadž će biti umanjena

Iz Islamske zajednice Srbije naveli su također da još nisu dobili zvanično saopštenje od Saudijske Arabije o uslovima pod kojima bi vjernici ove godine išli na hadž.

Kako su precizirali za AA u pisanoj izjavi, na mnogim portalima Kraljevine Saudijske Arabije mogla se pročitati vijest da učestvovanje u ovogodišnjem hadžu uslovljeno vakcinisanjem protiv koronavirusa, te su neki mediji prenijeli da je vakcinisanje obavezno samo onima koji učestvuju u organizaciji hadža, dok drugi dodaju da je vakcinisanje uslov i svim hodočasnicima.

“S obzirom da je informacija nova te da Ministarstvo za hadž i umru, čija je riječ za nas organizatore hadža najbitnija, nije dalo još nijedno zvanično saopštenje organizatorima hadža, mi po ovom pitanju nismo ništa konkretno preduzimali”, kazali su.

Prema tome, za sada ne posjeduju ni zvanične informacije po pitanju broja hadžija koji će moći hodočastiti Kabu ove godine.

“Spekuliše se da će kvota predviđena za svaku državu biti umanjena za dvije trećine, da će biti uslovljena i starosna dob, da će celokupni troškovi biti uvećani. Međutim, to su za sada samo spekulacije. S obzirom da se Ministarstvo za hadž i umru u Saudijskoj Arabiji nije službeno oglasilo po pitanju uslova celokupne organizacije hadža u 2021. godini, nemoguće je decidno govoriti o broju hadžija, planovima i cijenama”, dodali su.

Kosovo: Nepoznanice u vezi s hadžom

Predstavnik Islamske zajednice Kosova Vedat Sahiti, zadužen za hadž, istakao je da Kosovo još uvek nije dobilo nikakvo zvanično saopštenje od Saudijske Arabije o uslovima pod kojima bi vjernici ove godine išli na hadž.

Sahiti za AA ističe da se zvanično saopštenje Ministarstva za hadž i umre Saudijske Arabije očekuje tek nakon završetka svetog mjeseca ramazana, kao i da još uvijek nije službeno potvrđeno da li će vjernicima uslov za odlazak na hadž biti vakcinacija protiv koronavirusa.

Zbog nepoznanica u vezi s ovogodišnjim hadžom, prema njegovim riječima, Islamska zajednica Kosova smatra da je rano da se priča o tome i zato još uvijek nije započela s pripremama.

Sahiti kaže i da imajući u vidu da na Kosovo još uvijek nisu stigle vakcine protiv koronavirusa, Islamska zajednica nije razgovarala o tome s predstavnicima vlasti. Takođe, napominje da je Vlada Kosova u odlasku te da se očekuje formiranje nove Vlade nakon prevremenih parlamentarnih izbora održanih 14. februara.

On ne isključuje ni mogućnost da se hadž u potpunosti odloži zbog pandemije COVID-19, kao što je to bilo prošle godine. Ipak, budući da hadž 2020. godine nije mogao biti održan, prava na registraciju hodočasnika prebacuju se u 2021. godinu.

Iz Islamke zajednice u Hrvatskoj su kratko rekli da nemaju zvaničnih informacija o ovogodišnjoj organizaciji hodočašća.

Prošle godine zbog okolnosti pandemije koronavirusa, hadž je bio organiziran samo za ograničeni broj, odnosno za 1.000 hadžija koji su bili saudijski državljani ili stranci koji imaju boravak u toj zemlji.

Tako je hadž, najveći skup muslimana u svijetu na koji u normalnim okolnostima dođe od dva do tri miliona muslimana iz svih krajeva svijeta, prošle godine obavljen bez hadžija izvana, a ograničeni broj hodočasnika morali su se pridržavati striktnih epidemioloških mjera.

Ovogodišnji obredi hadža počinju 11. jula, a glavni događaj hadža, boravak na platou Arafata, nadomak Mekke, je 9. dan mjeseca hadža, što po solarnom kalendaru odgovara 19. julu. Kurban ili hadžijski bajram nastupa 20. jula.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak