Helez poručio iz Bužima: 'Ne smijemo se zavarati da je borba završena. I dalje žele razgraditi BiH'
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara, Zukan Helez, prisustvovao je 15. augusta 2025. godine manifestaciji "Dani otpora Bihać–Bužim" u Bužimu.
Tom prilikom ministar Helez položio je cvijeće na Turbe generala Izeta Nanića i šehida 505. viteške brigade te posjetio Muzej 505. viteške brigade.
Na završnoj svečanosti obratio se prisutnima, porodicama šehida i poginulih boraca, ratnim vojnim invalidima, demobilisanim borcima, članu Predsjedništva BiH Denisu Bećiroviću, predstavnicima svih nivoa vlasti, te Krajišnicima iz svih krajeva zemlje.
Sud odbio odrediti pritvor Armanu Omeragiću, njegov advokat otkrio detalje nesreće
"Posebna mi je čast što večeras zajedno odajemo počast jednoj od najslavnijih jedinica Armije Republike BiH – Viteškoj 505. bužimskoj brigadi, njihovim herojskim borbama i legendarnom komandantu, narodnom heroju Izetu Naniću" kazao je ministar Helez.
Dodao je da ova manifestacija već tri decenije čuva sjećanje na herojske podvige generala Nanića i boraca Viteške brigade, prenoseći ga budućim generacijama.
"Prije nešto više od 30 godina, u najtežim vremenima, Bužim se uspravio i nije pokleknuo. Postao je simbol otpora i odlučnosti za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Tada se stvarala vojska koja je nosila osjećaj naroda, želju za slobodom, očuvanjem života, tradicije i kulture" istakao je ministar.
Govoreći o značaju Krajine, podsjetio je da je ovo područje bogate historije, antifašizma i ponosnih Krajišnika, te da Bosna i Hercegovina u istim granicama postoji više od šest stoljeća, pri čemu je Bosanska Krajina imala presudnu ulogu u njenoj odbrani.
"Današnja manifestacija treba biti opomena svima nama da sloboda nije poklon. Ona se stječe, čuva i prenosi. Ne smijemo se zavaravati da je borba završena. I dalje postoje politike koje žele razgraditi našu domovinu. Nekada su to pokušavale tenkovima, danas neustavnim djelovanjem i besmislenim blokadama. Zato im odavde, iz Bužima, poručujemo: 'Dalje ruke od Bosne i Hercegovine'. Između Save, Drine i mora će vječno biti samo država Bosna i Hercegovina" poručio je Helez.
Istakao je i da, uprkos pokušajima unutrašnjeg slabljenja države, institucije BiH postaju sve snažnije, što je, kako je rekao, nedavno potvrđeno presudom protiv separatista, naglašavajući da "niko nije iznad zakona i da pravda uvijek pobjeđuje".
Na kraju svog obraćanja uputio je poruku Krajišnicima: "Budimo ujedinjeni i ne dozvolimo da nas dijele. Neka nas povezuje ono što nas je nekada držalo na nogama, ljubav prema domovini i vjera u slobodu i pravdu. Vječni rahmet našim šehidima i neka im Allah podari najljepše mjesto u Džennetu. Nama neka podari snagu da budemo ponosni čuvari onoga za šta su oni dali živote. Neka vječno živi Bosna i Hercegovina", rekao je u svojoj poruci Helez.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.