Generali HVO traže hrvatsku izbornu jedinicu u FBiH: Pogledajte ko su autori i šta im poručuje narod
Grupa bivših generala HVO-a i dužnosnika nekadašnje paradržave, tzv. Hrvatske Republike Herceg-Bosne (HR HB) zatražila je da hrvatske vlasti podrže uspostavu hrvatske izborne jedinice u Federaciji Bosne i Hercegovine, navodeći da "Hrvate ondje godinama preglasavaju Bošnjaci".
Grupa potpisnika, koja se naziva Inicijativnim odborom za uspostavu hrvatske izborne jedinice u BiH, uputila je otvoreno pismo hrvatskom predsjedniku, premijeru, predsjedniku Sabora i biskupima te zatražila podršku Zagreba uspostavi hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH.
"Od Republike Hrvatske zahtijevamo da sada djelatno i javno podrži uspostavu hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH i sva konkretna rješenja za stvarno rješenje hrvatskog pitanja u BiH", navodi se u pismu koje, među ostalima, potpisuju generali Željko Glasnović i Ilija Vincetić te ratni načelnik HVO-a u Tomislavgradu Mijo Tokić.
Mališani iz BiH zapjevali "I am from Bosnia, take me to America", katarska televizija sve snimila
Glasnović: General sa srednjom školom
Zavirimo li nakratko u biografije narečenih potpisnika, uočavamo sljedeće.
Glasnović je rođen u Zagrebu 1954. godine, a njegova obitelj emigrirala je u Kanadu. Ondje je bio pripadnik kanadske vojske, godinu i pol dana bio je u Legiji stranaca, a u Hrvatsku se vratio početkom Domovinskog rata. Glasnović ima srednju školu, a kroz Domovinski rat došao je do čina generala. Tokom vojnih operacija Glasnović je ranjen, a u susjedstvu je važio za heroja Domovinskog rata. Glasnović se tako aktivno uključio u politiku i to preko Neovisne liste Ljube Česića Rojsa. Nakon debakla Rojsa, Glasnović se godinama nije politički angažirao sve do uzleta Tomislava Karamarka u HDZ-u. Na izborima za Sabor Glasnović je radio kampanju temeljenu na svojim ekstremnim desničarskim stavovima, a u predizbornom spotu tada je pozvao na rušenje vladavine "komunističko udbaškog kalifata".
Porodica Vincetić i ratni zločini
Vincetićev brat Pero bio je u BiH optužen za ratne zločine na području Orašja, a za njim je bila raspisana i Interpolova potjernica. Uhapšen je u Hrvatskoj. Teretili su ga za ratne zločine silovanja i seksualno zlostavljanje na području općine Orašje, kao i druge ratne zločine počinjenje nad žrtvama srpske nacionalnosti u tom gradu tokom 1992. i 1993. godine. Ilija Vincetić, pak, tvrdio je kako je spašavao Bošnjake u Orašju.
Da je upravo on vjerovatno autor dijela pisma, govori sljedeće. On je, u kolumni za Kamenjar, objavljenoj još 2015. pisao: "Kriminaliziranje HR Herceg – Bosne i navođenje njenog imena, kao dokaza da je bilo 'elemenata' zločinačkog pothvata od strane člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, moglo bi se iščitati da se radi o rekonstrukciji temelja i redefiniciji Federacije Bosne i Hercegovine!! Zar se zaboravilo da je Hrvatska Republika Herceg-Bosna, zajedno sa 'bošnjačkim dijelom Republike Bosne i Hercegovine' (Washingtonskim sporazumom) ugrađena u temelje Federacije BiH?"
Naime, potpisnici pisma upravo navode kako je izvorni dogovor iz Washingtonskog sporazuma, kojim je 1994. zaustavljen bošnjačko-hrvatski rat, uz potpis i političko jamstvo tadašnjeg hrvatskog državnog vrha, uključujući Franju Tuđmana, podrazumijevao ravnopravnost Hrvata i Bošnjaka u Federaciji BiH: "Hrvati su dobrovoljno unijeli svoj ustavnopravni entitet (HR HB) u novu, zajedničku Federaciju BiH, pod čvrstim uvjetom da ona bude ravnopravna ustavna zajednica dvaju konstitutivnih naroda, Hrvata i Bošnjaka, s paritetnim modelom upravljanja."
Tokić i godine zazivanja trećeg entiteta
Potpisnici inicijative za uspostavu hrvatske izborne jedinice upozoravaju kako je taj sporazum kasnije narušen djelovanjem međunarodnih predstavnika i izmjenama ustavno-izbornog sistema u BiH "u pravcu stvaranja bošnjačke državice na štetu Hrvata". Vincetić je pisao identične stvari još 2015. godine.
"Vrijeme u kojem nam brojniji narod bira naše političke predstavnike je završilo", poručuju, dodajući da je uspostava hrvatske izborne jedinice "nužan korak za vraćanje ustavne ravnopravnosti i legitimnog političkog predstavljanja".
Mijo Tokić, pak, i ove je godine osvojio nagradu tzv. Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne (DHK HB). Obnašao je niz javnih dužnosti, među ostalim predsjednika Skupštine općine Tomislavgrad, predsjednika HVO Tomislavgrad, predsjednika Općinskog vijeća Tomislavgrad te predsjednika Skupštine Kantona 10. Bio je i član Upravnog odbora DHK HB. Već godinama je otvoren zagovornik trećeg entiteta, a prije pet godina je bio i član neke grupe koja je usvojila Deklaraciju o položaju hrvatskog naroda u BiH i demokratskom uređenju BiH. Nismo zaboravili ni kako je 2014. vodio tribinu na kojoj je učestvovao ratni zločinac Dario Kordić.
Komentari u Hrvatskoj
I dok mračna lica mračne prošlosti nastavljaju dizati tenzije svakog izbornog ciklusa diljem Balkana, o tome šta narod zaista misli, zavirili smo u komentare čitatelja portala Index.
"Generali HVO-a traže da političari i biskupi iz RH podrže novu izbornu jedinicu u BiH" Tko su ti? Što si umišljaju? Što imaju oni tražiti i u kojoj finkciji? Morali bi napokon shvatiti: Dok si u vojsci ti si vojnik, a možda imaš neki čin. Kad izađeš iz vojske TI SI NITKO I NIŠTA; OBIČAN GRAĐANIN!!! I još jedna GROZOTA: ŠTO POPOVI IMAJU TRAŽITI U POLITICI??? Kakvi biskupi???", piše jedan, dok drugi dodaje: "I opet stara tema. Separatisti traže da se strana država umiješa zbog religijske pripadnosti."
"...dužnosnika Hrvatske Republike Herceg-Bosne" Šta je to Herceg Bosna i dužnosnici čega ili koga?", legitimno se pita neko u komentarima, dok se neko veže sljedećom porukom: "Sve to na kraju vrime riješi, riješilo je sudionike Drugog svjetskog rata, riješit će i sudionike ratova na ovim prostorima iz 90-ih. Samo to triba istrpit i nadat se da neće neka nova borba."
Ovo su još neki od komentara:
- "Zašto bi se Hrvatska miješala u unutarnje probleme susjedne drzave... ako se "Hrvatima" u BiH ne sviđa država, svatko ima slobodnu volju, i neka odabere što mu se sviđa ili mu je ok. Svi imaju EU putovnicu, mogu živjeti bilo gdje na kontinentu. Nije u 90-ima proliveno dosta krvi, treba nam neki novi rat u režiji pljesnivih psihopata koji ne razumiju značenje rijeci SUŽIVOT!"
- "Glasnović i slični sjede s jednom guzicom na dvije stolice. Je li sad jasno zašto su poslije WW2 zabranjene nacionalne stranke, i zašto je to bilo tada jedino rješenje? A i to bi rješenje bilo jedino i danas, gdje imamo neobrazovani narod na jednoj strani, i huškače koji beru vrhnje na drugoj strani. Samo glup, slijep i pokvaren to ne vide."
- "Kakvi vražji biskupi?! Biskupi odlučuju o našoj vanjskoj politici? Šta, vjerska vlast ko u Iranu, ušla nam sazad? Zapravo, kad bolje promislim...upravo to se i dogodilo. Nazdravlje, Hrvatska."
- "Kaj vi Bosanci očekujete da mi iz Hrvatske našim pi****ima mlatimo po vašem trnju? Kaj prije se rešimo tog tereta petljanja u bosansku politiku, popova s proračuna i financiranja našom lovicom bosanske infrastrukture, da bi zločinačka imala u saboru i na plaćici tri kofera, to bolje za nas u Hrvatskoj. Imaju triput više generala nego kaj su imali postrojbi, a plaćice idu iz našeg proračuna. Ko veli da je to normalno,nije normalan."
- "Ako toliko patite za BiH pa dajte više odite, odselite se kolektivno i nemojte nas Hrvate mješati u svoju ogavnu balkansku svirepu politiku. Ionako ste paraziti na hrvatskom društvu, plemenska horda samozvanih 'rvatina (premda genetski s Hrvatima nemate ništa) koja je okupirala Hrvatsku i popljačkala sve što je mogla. Nikada niste ništa dobro osmislili i proveli za javno dobro i za očuvanje ove države. Naprotiv! Roditelji ste političke korupcije i kriminala koji su posve osiromašili ovu državu. Gdje god se pojavite prostor obilježavate smećem, a društveni život pljačkom, pogodovanjem pripadnicima vlastitog plemena i falsificiranjem svega što se može falsificirati."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.