FOTO: Osnovci se takmičili u gađanju vazdušnom puškom
Povodom obilježavanja Dana Oružanih snaga BiH, danas su u kasarni Miralem Jugo u Livču organizirani Dani otvorenih vrata, javlja Anadolu Agency(AA). Komandant artiljerijskog bataljona pukovnik Enes Kubat je naglasio da Oružane snage BiH sad već tradicionalno u vojarni Livač tri godine za redom organiziraju Dane otvorenih vrta s ciljem da se javnost bolje upozna a radom vojske i onim što vojska predstavlja.
"Kao i svake godine, tradicionalno uoči dana Oružanih snaga, organiziramo Dan otvorenih vrata u kasarni. Obavijestili smo i lokalnu zajednicu i drago nam je da su došli učenici osnovnih škola kako bi se družili s nama", kazao je pukovnik Kubat.
Manifestacija je započela kroz zbor oruđa i oružja. Potom je za učenike osnovnih škola iz Potoka i Vrapčića organizirano bacanje školskih bomba u cilj te takmičenjem u streljaštvu - zračnom puškom. Osman Špago iz OŠ Vrapčiči, koji je došao u pratnji djece, kaže da je ovaj dan svim školarcima od velikog značaja i da su se za takmičenje već odavno pripremali.
"U natjecanju su sudjelovali učenici 8. i 9. razreda i veoma su bili uzbuđeni pred dolazak, jer nemaju priliku često vidjeti kosarnu i biti među pravim vojnicima u njihovim prostorima, te se upoznati sa oružanim snagama na tako zanimljiv program kakav im je za danas pripremljen", kazao je Špago.
D bi školarcima i posjetiteljima kasarne "Miralem Jugo" u Livču dan ostao u što ljepšem sjećanju Oružane snage BiH pripremile su za njih ručak u vojnoj kantini uz druženje sa pripadnicima OS-a.
Glavni narednik i glavni dočasnik na lokaciji Miralem Jugo u Livču Miroslav Naletilić je podsjetio kako se ove godine obilježava deseta jubilarna godišnjica Oružanih snaga BiH, te da je ovo jedinstvena prilika da se OS javnosti bolje predstave.
"Ovo je veliki događaj za djecu. Mnogi od njih maštaju da će i oni biti vojnici. Sad imaju mogućost doznati mnogo više o oružanim sagama i družit se s vojnicima, te uživaju u druženju s vojnicima", kazao je Naletilić uvjeren da će svi školarci iz Livča sa sobom ponijeti lijepe uspomene na ovo druženje.
Dan ranije održan je turnir u malom fudbalu u Osnovnoj školi u Vrapčićima, na kojem će sudjelovati pripadnici OS BiH, pripadnici MUP-a, đaci iz Elektrotehničke srednje škole u Mostaru te FK Lokomotiva.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.