Federalni prosvjetari najavljuju: 18. decembra štrajk u svim ustanovama od vrtića do fakulteta (FOTO

Radiosarajevo.ba

Zaposlenici svih odgojno-obrazovnih ustanova u Federaciji Bosne i Hercegovine 18. decembra od 12.00 do 12.30 sati stupit će u generalni štrajk upozorenja ukoliko Vlada Federacije u roku od 15 dana ne ispuni dva zahtjeva Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture (SSVOONK) BiH i Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja (SSOOIO) FBiH.

"Zahtjevi su otpočinjanje pregovora u vezi s usklađivanjem važećih kolektivnih ugovora u oblasti osnovnog i srednjeg obrazovanja s novim Zakonom o radu i produženje kolektivnih ugovora za 90 dana", rekao je predsjednik SSOOIO FBiH Selvedin Šatorović na današnjoj pres-konferenciji u Sarajevu.

Ako ovi zahtjevi ne budu ispunjeni, naglasio je, početkom drugog polugodišta naredne godine uslijedit će radikalne mjere.

"Želimo da se plaće obrazovnih radnika na nivou BiH, odnosno Federacije ujednače bez obzira na to u kojem kantonu rade. Plaće su trenutno od 660 KM do 1.021 KM. Također, zalažemo se za ujednačavanje pedagoških standarda, čime bi se stvorili jednaki uvjeti za sve učenike", dodao je Šatorović.

Predsjednik SSVOONK BiH Đevad Hadžić podsjetio je da su sindikati sve svoje obaveze u skladu sa Zakonom o radu ispunili, definirajući prijedloge koje su dostavili vladama kantona.

Prijedlozi sindikata temelje se na zahtjevu da ne budu umanjena prava radnika.

Hadžić je izrazio žaljenje jer vlade nisu ispunile obavezu otpočinjanja pregovora sa sindikatima.

Pratite forum portala Radiosarajevo.ba - registrirajte se, komentirajte, predlažite teme!

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak