Faruk Hadžić o posljedicama američkih carina: BiH bi mogla pasti u trgovinsku krizu
Ekonomista Faruk Hadžić podijelio je svoje mišljenje o tome kako će najnovije odluke američke administracije, uključujući uvođenje carina na uvozne proizvode, utjecati na privredu Bosne i Hercegovine.
Hadžić je upozorio na ozbiljne posljedice koje mogu nastati zbog američkih carina, koje će direktno pogoditi europsko tržište, a time i BiH, koja je visoko ovisna o trgovini s EU.
Njegovu objavu prenosimo u cijelosti:
Savez kolumnista | Tomislav Marković: Ratni zločinci - najzaslužniji građani Srbije
"Donald Trump je jučer, po svom starom dobrom obrascu, proglasio "Liberation Day" – dan kada se Amerika navodno oslobađa od "nepoštene" svjetske trgovine, uvođenjem carina od 10 posto na sve uvozne proizvode, uz dodatne recipročne carine za zemlje koje "manipulišu" trgovinom. Bosna i Hercegovina? Carina – 35 posto. I da, nije greška.
Prošle godine sam u više navrata govorio da je nova era ekonomskog protekcionizma pred vratima i ona neće kucati – provalit će. Iako BiH nema značajnu direktnu robnu razmjenu sa SAD-om (oko 233 miliona KM izvoza prema 633 miliona KM uvoza u 2024. – što je tek 1,45 posto ukupnog izvoza BiH), efekti ovih mjera ne dolaze kroz direktan udarac, već kao seizmički val kroz europsko tlo.
- EU, naš najveći partner, dobija carinu od 20 posto. Kada Europa uspori – mi padamo.
- Lančano poskupljenje sirovina, prekid lanaca nabavke, pad narudžbi i dodatni inflatorni pritisci – sve to nas čeka ne zbog nas samih, nego zato što zavisimo od onih koji sada ulaze u trgovinski rat.
- Kompanije iz BiH koje su dio šireg EU lanca (posebno metalna industrija, drvna obrada, komponente i poluproizvodi) već sada moraju kalkulisati - Šta ako njihov kupac iz Njemačke izgubi tržište u SAD-u?
Trumpova "oslobađajuća" retorika možda zvuči efektno za unutrašnje birače, ali ekonomski gledano – svijet ide ka deglobalizaciji s elementima otvorenog ekonomskog nacionalizma.
I upravo tu BiH ostaje ranjiva - nediverzifikovana, zavisna i bez zaštitnih mehanizama. Danas više nije pitanje hoće li svijet ući u novu epizodu trgovinskih ratova – već koliko duboko ćemo svi zajedno tonuti dok se veliki tuku.
I da, možda zvuči grubo, ali ovo je tek početak "oslobođenja", ali od stabilnosti, predvidivosti i rasta. A nama ostaje da gledamo grafikone izvoza koji idu prema dolje i nadamo se da u jesen nećemo brojati i otkaze", poručio je Faruk.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.