Dr. Milan Blagojević: "Ako se usvoji prijedlog Dodika, imat ćemo neustavnu Vladu i premijera RS-a"

6
Radiosarajevo.ba
Dr. Milan Blagojević: "Ako se usvoji prijedlog Dodika, imat ćemo neustavnu Vladu i premijera RS-a"

Pred zastupnicima Narodne skupštine RS-a 2. septembra 2025. godine naći će se glasanje za izbor Vlade bosanskohercegovačkog entiteta RS, te izbor predsjednika i članova koji će činiti Vladu entiteta u narednom periodu.

O ustavnosti i pravnom aspektu izbora mandatara Save Minića po prijedlogu Milorada Dodika, bivšeg predsjednika RS-a, koji trenutno ne obnaša ikakvu funkciju u organima vlasti, za portal Radiosarajevo.ba komentirao je pravni stručnjak dr. Milan Blagojević.

"Miloradu Dodiku je sa 12. juna 2025. godine po sili zakona (Izbornog zakona BiH i Krivičnog zakona BiH) prestao mandat predsjednika RS-a, zbog pravosnažne osuđujuće krivične presude koju mu je tog dana izreklo žalbeno krivično vijeće Suda Bosne i Hercegovine.

Pogled iz Washingtona | Hadrović: Max Primorac i stara logika novih podjela

Stoga ako je Dodik predložio Narodnoj skupštini Savu Minića za novog premijera RS i ako Narodna skupština usvoji takav prijedlog Dodika koji nije predsjednik Republike, to će biti flagrantno kršenje Ustava RS i Ustava BiH, što će dovesti do toga da ćemo imati neustavnog tzv. premijera i neustavnu Vladu RS, koja neće biti vlada od koristi nego će se raditi o vladi od štete", kazao je Blagojević u kratkoj izjavi za portal Radiosarajevo.ba.

Podsjećamo, danas je u prostorijama Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) održan sastanak sa koalicionim partnerima.

Pretpostavlja se da je jedna od tema sastanka bio izbor članova Vlade, te kandidata za predsjednika Vlade RS.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (6)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak