Đokić: Zagovarači "Daytona II" žele krizu u BiH
"Apsolutno je neprihvatljivo da govorimo o Daytonu dva, Daytonu tri ili bilo kakvom drugom Daytonu . Treba da se posvetimo i provedemo dosljedno sve ono što piše u okviru Dayton2", rekao je Đokić novinarima u Banjoj Luci.
Đokić smatra da je temeljni Dejtonski sporazum dao jasan okvir kako se BiH može uspostaviti, kako se u njoj mogu graditi odnosi i kako se može obezbijediti trajna stabilnost i sigurnost, kako za svaki narod, tako za oba entiteta i za svakog građanina BiH.
"Ta priča o Daytonu dva je ustvari samo želja da ovdje nastane kriza. Oni koji se za to zalažu žele krizu i žele goru BiH nego što je danas imamo sa svim njenim problemima", ocijenio je Đokić prenosi Srna.
On kaže da je Dayton otvorio mnogo mogućnosti - da BiH može ekonomski jačati, da se može razvijati bolja saradnju sa drugim zemljama u regionu i u svijetu, da se može učiniti boljim život građana, i Srba i Bošnjaka i Hrvata.
"Ipak treba imati u vidu da je nakon više od 20 godina primjene Daytona u ovoj zemlji došlo do velikog napretka i razvoja. Neka svako pogleda kako smo izgledali 1996. i kako izgledamo 20 godina poslije", rekao je Đokić.
On je istakao da je mnogo pozitivnih i dobrih promjena, a moglo bi biti i mnogo bolje i više da je za to bilo dovoljno volje.
"Republika Srpska je bila odgovoran činilac primjene Daytona i to radimo i danas. U tom smislu se ništa ne treba mijenjati. Trebamo se naviknuti da je BiH decentralizovana, ali istovremeno slobodna država tri naroda i dva entiteta", rekao je Đokić.
Američki kongresmen i nekadašnji gradonačelnik Dayton2 Majkl R. Tarner u pismu državnom sekretaru SAD Reksu Tilersonu ukazao je "na prijeku potrebu da se Vašington okrene regionu Balkana i preuzme vodeću ulogu u procesu pomirenja" i predložio potpisivanje "Daytona dva".
"U decembru prošle godine Ustavni sud je izglasao da aktuelni Izborni zakon nije u skladu s Ustavom u pogledu etničkih manjina. Parlament BiH mora brzo da osigura izmjene tog zakona do izbora u oktobru 2018. Neuspjeh u tome će skoro sigurno izložiti opasnosti mir koji traje već više od dve decenije", ocijenio je Tarner.
On je predložio da SAD budu domaćini i potpisivanja nove verzije Dejtonskog sporazuma.
"Srbi, Bošnjaci, Hrvati i ostali samo putem američkog liderstva mogu da žive zajedno u miru i osiguraju slobodu i jednaka prava svim narodima. Ne smijemo da dozvolimo da taj ionako nestabilan region sklizne u nered jer protivnici demokratije jedva čekaju da iskoriste h
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.