Dogovor SDP-SNSD: Nadležnosti i novac entitetima

Radiosarajevo.ba
Dogovor SDP-SNSD: Nadležnosti i novac entitetima


Sastanak visokih predstavnika SNSD-a i SDP-a u sjedištu SDP-a u Sarajevu upravo je završen. Postignut je sporazum o projektno-programskoj saradnji u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti BiH 2012. - 2014., prenosi Federalna.ba.

Sastanku su, osim predsjednika ovih stranaka, Milorada Dodika i Zlatka Lagumdžije, prisustvovali i visoki zvaničnici ovih stranaka u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti.

Kako je saopćeno, postignut je dogovor o izmjeni Izbornog zakona, te uvođenje zatvorene liste. Glasovi bi se ubuduće trebali brojati na općinskom nivou, a ne u Centru za brojanje glasova.

Postignut je i dogovor o raspodjeli sredstava s računa Elektroprijenosa, te smanjenju članarine članica Vanjskotrgovinske komore BiH.

Ni riječi o Lagumdžijinoj smjeni

"Čini se da je Dodik dobio ono što je tražio, pa je tako usaglašeno da će se tužioci birati u nadležnim parlamentima, te da će oni odgovarati Narodnoj skupštini Republike Srpske, ako je riječ o tužiteljima iz ovog bh. entiteta, odnosno Parlamentu Federacije BiH, Parlamentu Brčko distrikta i Parlamentu BiH ako je riječ o tužiteljima na državnom nivou", javio je novinar Al Jazeere Boris Gagić.

Na konferenciji za novinare nije bilo govora o zahtjevu Dodika o smjeni Lagumdžije sa mjesta ministra vanjskih poslova, te su lideri dvije stranke kazali kako su govorili "o zajedničkom djelovanju".

"Stranački lideri su kazali kako su prva četiri sata razgovarali o bh. ekonomiji i o tome kako učiniti da građani BiH žive bolje. No, za sve dogovoreno, oni trebaju podršku šestorke", javio je Gagić.

U šestorci više nema Stranke Demokratske Akcije (SDA), a njeno mjesto, kako je istakao Lagumdžija, zauzeo je Savez za Bolju Budućnost Bosne i Hercegovine (SBB BiH). Ostali članovi ostaju isti, pa su tu, pored SNSD-a, SDP-a i SBB BiH, Hrvatska Demokratska Zajednica BiH (HDZ BiH), HDZ 1990., te Srpska Demokratska Stranka (SDS).

Zaštita manjinskog spola

Jasenko Selimović, šef pregovaračkog tima SDP-a i šef poslaničkog kluba u Parlamentu Federacije BiH, tokom gostovanja u programu Al Jazeere kazao je kako je do dogovora o zatvorenim listama na izborima 2014. godine došlo zbog "potrebe za zaštitom manjinskog spola".

"Glavna vodilja za ovo rješenje je bila zaštita prava manjinskog spola. Zakonom je predviđeno da trećinu imena na listama zauzimaju žene, ali im to nije garantiralo da će biti izabrane", kazao je Selimović.

On je negirao da je na ovaj način došlo zakidanja demokratskog prava birača da svoj glas daju direktno stranačkim kandidatima.

Kod zatvorenog sistema, birači mogu glasati samo za stranku ili listu, ali ne i za kandidate te stranke ili liste.

Stranački okviri

Generalni sekretar SDA Amir Zukić kazao je, tokom gostovanja u programu Al Jazeere, kako je dogovorom Lagumdžije i Dodika došlo do "derogiranja državnih funkcija na entitetski nivo kako bi se sačuvala jedna fotelja – ministarsko mjesto Zlatka Lagumdžije".

"Mi smo se borili kako bi stvorili nezavisno sudstvo, a sada stvaramo stranačke okvire u sudstvu kako bi se njime upravljalo iz stranačkih i drugih interesa", rekao je Zukić.

Za odluku o zatvorenim izborim listama, kazao je kako je riječ o "urušavanju demokratije".

"Ovo su nazadni procesi u BiH i pokušaji da se sve stavi pod kontrolu partija. Izborima trebaju druge, pozitivne promjene".

Zukić je istakao kako će se njegova stranka na svim nivoima, "snagom argumenata", boriti protiv ovog dogovora, te da se očekuje reakcija međunarodne zajednice.

"Ovo su jako štetne odluke i mi ćemo koristiti sve nadležnosti da upozorimo bh. javnost na ovo šta se dešava kako bi pokušali spriječiti, demokratskim putem, nazadak u bh. politici".

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak