Dirljiva priča u BiH: Čovjek rizikovao zdravlje kako bi pomogao labudu
U zvorničkom naselju Divič, smještenom na jedinstvenom poluostrvu Zvorničkog jezera, dogodio se dirljiv čin suosjećanja i hrabrosti koji je ponovo pokazao šta znači biti istinski human.
Bekir Pezerović, poznat kao Beća, primijetio je labuda koji se odvojio od svog jata i nespretno teturao obalom. Shvativši da je ptica vidno bolesna, Beća je, uprkos mogućem riziku od ptičijeg gripa, odlučio da ne ostane ravnodušan.
Beća je labuda nježno uzeo, te je, uz pomoć taksija, prevezao bolesnu pticu do najbližeg veterinara. Kod veterinara Baneta, potvrđeno je da labud ima upalu pluća, pa mu je veterinar odmah dao injekciju i propisao sirup. Troškove liječenja ovog labuda u potpunosti je snosio Bekir Pezerović i nije dopustio drugima da učestvuju u ovoj aktivnosti spašavanja oboljele ptice koja krasi Zvorničko jezero.
Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'
Nakon što ga je Beća vratio u njegov dom na Diviču, labud se ubrzo oporavio i, nakon samo dva dana, sretno se pridružio svom jatu. Njegov povratak obilježen je veselim krikovima – kao da se zahvaljuje svom dobročinitelju.
Pogledajte video zapis ovog lijepog susreta koji nas sve podsjeća koliko su važni pažnja i briga za prirodu oko nas. Nakon uspješnog oporavka oboljelog labuda, Beća je kroz suze kratko prokomentarisao da je sve bilo vrijedno rizika, dok se u pozadini čulo glasanje labuda koji se ponovo priključio svom jatu, piše Zvornički.ba.
Hrabri Bećin potez dolazi u trenutku kada je širom Evrope i svijeta prisutan rizik od ptičijeg gripa, virusa koji pogađa ptice, ali i predstavlja određenu opasnost za ljude. Ptičiji grip izazivaju različiti sojevi virusa gripe, a posebno su opasni oni koji se lako prenose među pticama, poput H5N1.
Razne bolesti kod ptica uključuju probleme s disanjem, letargiju, smanjeni apetit i gubitak ravnoteže – simptome koje je Beća odmah prepoznao kod našeg labuda.
Labudovi su posebno osjetljivi na respiratorne bolesti zbog svojih dugih respiratornih puteva, a plućne infekcije, poput one koju je ovaj labud imao, mogu biti kobne. Osim ptičijeg gripa, česta oboljenja kod labudova uključuju:
- Parazitske infekcije: Labudovi mogu patiti od različitih parazita, koji često uzrokuju slabost i lošu kondiciju.
- Botulizam: Ova bolest izazvana bakterijom koja živi u vodi može dovesti do paralize mišića kod ptica.
- Svinjska influenca: Iako rjeđa, ova infekcija može preći na labudove, izazivajući teške respiratorne probleme.
Važno je naglasiti da ptičiji grip nije uvijek lako prepoznati bez stručne dijagnostike.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.