Delegacija RS i roditelji vojnika JNA položili cvijeće na Brčanskoj Malti
Oni su poginuli nakon što su prilikom izvlačenja vojne kolone iz kasarne 15. maja 1992. godine počeli pucati, na šta su tuzlanski policajci uzvratili vatrom.
Porodice stradalih i delegacije vlasti iz bh. entiteta Republika Srpska položile su cvijeće i zapalile svijeće, a održan je i parastos, vjerski obred za poginule vojnike.
Delegacije iz bh. entiteta RS ističu da su mladići, koji su u koloni sjedili na naoružanju i gorivu, stradali jer je prekršen dogovor o mirnom izvlačenju kolone, te da je te prilike poginulo 59 pripadnika JNA, dok je ranjeno njih 44. Podsjećamo, prije desetak godina insistiralo se na brojci od preko 300 poginulih, da bi se u posljednje vrijeme ta cifra značajno smanjila.
„Ja se nadam i mislim da sve politike, sva tužilaštva i sva sudstva u narednom periodu moraju da sagledaju i da procesuiraju sve one koji su činili zločine, jer samo tako možemo doći do održive zajednice i do održive države koja se zove Bosna i Hercegovina“, rekao je Milenko Savanović, ministar boračke i invalidske zaštite bh. entiteta Republika Srpska, javlja Anadolu Agency (AA).
Upitan kako gleda na to da su sudovi u Beogradu i sudili i oslobodili krivice za ratni zločin Iliju Jurišića, tuzlanskog pripadnika policije, Savanović je rekao da poštuje tu odluku.
„Vjerovatno su sudovi imali argumente i činjenice, ali istina je da je samo pojedinac suđen, a to je Ilija Jurišić, a u kriznom štabu i među tim ljudima koji su činili zločine ima ih još mnogo i treba i oni da budu procesuirani. Sve što sud odluči i kaže, to je prihvatljivo i normalno“, smatra Savanović.
Nenad Stevandić, potpredsjednik Narodne skupštine RS izrazio je nezadovoljstvo poklanjanjem pažnje stradalim srpskim vojnicima na Brčanskoj Malti i u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, dodajući da se treba boriti za ravnopravnost svih žrtava.
„Ovi ljudi nisu bili legitimna meta. Oni su pobijeni na prevaru. Imali su sporazum o povlačenju, a nisu nikoga napadali. Bili su neko ko se izvlačio iz ratnih sukoba i ko nikoga u Tuzli nije ugrozio, a ostali su bez glave i bez života. Imamo čitav lanac odgovornosti i imamo čitavu histeriju oko toga da se opravda taj zločin nad ljudima koji su pobijeni na prevaru“, naveo je Stevandić, dok porodice vojnika nisu bile raspoložene za javna istupanja.
Uz za ovaj događaj uobičajene mjere osiguranja, obilježavanje je proteklo bez incidenata.
Inače, Apelacioni sud u Beogradu oslobodio je krivice Iliju Jurišića zbog nedostatka dokaza da je izdao naredbu o napadu na vojnu kolonu. Tuzlaci su ogorčeni jer domaće pravosuđe ništa ne poduzima kada je u pitanju optužnica Miletu Dubajiću, bivšem komandantu tuzlanske kasarne, koji je u beogradskom sudu izjavio da se osjeća krivim zbog pogibije vojnika.
No, zbog učešća u odbrani Tuzle, od vojne kolone koja je pretendovala zauzimanju grada i dešavanja 15. maja 1992. na Brčanskoj Malti, na srbijanskim potjernicama i dalje su Selim Bešlagić, ratni načelnik Tuzle i Meša Bajrić, bivši načelnik stanice Javne bezbjednosti Tuzla.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.